Francouzští zemědělci zesílili své protesty proti navrhované obchodní dohodě a zablokovali klíčovou dálnici na hranici se Španělskem. Slíbili, že zasejí „chaos“.
(Snímek z Agenu, 19. listopadu.)
Zemědělci se obávají, že jakákoli dohoda by otevřela trhy Evropské unie levnějšímu masu a produktům od jihoamerických konkurentů, kteří nejsou nuceni dodržovat přísná pravidla EU týkající se pesticidů, hormonů, využívání půdy a environmentálních opatření.
(Na snímku shazují protestující tuny slámy, pneumatik a odpadků na nádvoří vládní budovy během druhého dne protestů proti dohodě v Rodezu na jihu Francie, 19. listopadu.)
Podle odborů by dohoda poškodila zájmy evropských farmářů a zdraví spotřebitelů.
(Bordeaux, 19. listopadu.)
„Je zde riziko, že tato obchodní dohoda, která spojuje část jihoamerických států s Evropou, bude mít na zemědělství dramatické dopady,“ řekl šéf největší francouzské zemědělské lobbistické organizace FNSEA Arnaud Rousseau.
(Členové odborového svazu zemědělců „Coordination Rurale“ po vyložení odpadového materiálu během druhého dne celonárodního protestu proti dohodě EU-Mercosur v Bordeaux na jihozápadě Francie, 19. listopadu.)
„Budeme blokovat dálnici A9, stejně jako sklady pohonných hmot, přístavy a nákupní střediska,“ řekl Serge Bousquet-Cassagne, zástupce svazu Coordination Rurale (CR) na jihozápadě země.
(Albi v departementu Tarn na jihu Francie, 19. listopadu.)
„Chceme způsobit chaos a nedostatek potravin,“ dodal s tím, že blokáda může trvat několik dní, a poukázal na ‚řeku ovoce a zeleniny přicházející ze Španělska‘. Dálnice A9 je klíčovou obchodní cestou mezi Pyrenejským poloostrovem a zbytkem Evropy.
(Protest 18. listopadu v centru města Roanne, které leží 100 km západně od Lyonu.)
Francouzská vláda stojí v čele odporu proti ratifikaci obchodní dohody s blokem Mercosur tvořeným Argentinou, Brazílií, Paraguayí a Uruguayí, která by vytvořila největší zónu volného obchodu na světě.
(Tarn, 19. listopadu.)
„Řekl jsem paní předsedkyni, že v současné podobě Francie tuto dohodu nemůže podpořit a nepodpoří,“ sdělil francouzský premiér Michel Barnier po jednání s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou v Bruselu.
(Zemědělci sázejí zeleninu a květiny na zeminu položenou podél silnice během celonárodního protestu proti dohodě EU-Mercosur v Le Cannet-des-Maures v jižní Francii, 18. listopadu.)
Francie se snaží přesvědčit další unijní státy, aby vytvořily menšinu potřebnou k zablokování dohody.
(Agen, 19. listopadu.)
Pokud by dohoda byla schválena, zamíří podle odborů do Evropy mezi jednou a dvěma stovkami tisíc tun hovězího a drůbežího masa či cukru a až milion tun kukuřice.
(Rodez, 19. listopadu.)
Na snímku zástupce Svazu pro koordinaci venkova 47 (Syndicat de Coordination Rurale 47) před městskými cedulemi, odpadem a pneumatikami během protestu zemědělců v Agenu, 19. listopadu.
2/11