Pryšec nádherný má domovinu v Mexiku, kde v podobě keřů dorůstá výšky i několika metrů. Do Evropy se dostal až na začátku 19. století, jeho komerční úspěch ve Spojených státech amerických přišel o sto roků později.
Nejoblíbenější vánoční hvězdy mají červené listy, k dostání jsou ovšem i bílé, meruňkové, vínové nebo světle růžové. Zákazníci mají k dispozici kolem stovky druhů této rostliny.
Evropští zahradníci vyšlechtili rostlinu vhodnou pro dekoraci vytápěných domovů až v 50. letech minulého století.
Vánoční hvězda je poměrně citlivá rostlina. Na cestě z obchodů domů by neměla nastydnout, ideální je přenášet ji zabalenou do papíru a nenechávat ji v chladu příliš dlouho.
Zdravou vánoční hvězdu poznáte podle listů, které by měly být husté, neměly by mít žádné viditelné vady, například skrvny, a také nesmějí opadávat.
Hvězdicový tvar rostliny symbolizuje Betlémskou hvězdu. V korunce listů vykvétá vánoční hvězda drobnými žlutými kvítky. Ke kvetení potřebuje dlouhou noční tmu, ideálně více než dvanáct hodin. Toto období u nás nastává právě v pozdním podzimu.
V Mexiku se hvězdám říká Flores de Noche Buena, Květy Štědrého večera. Váže se k nim pověst o chudé ženě, která chtěla obdarovat malého Ježíška, ale neměla nic, co by mu mohla dát. U cesty proto natrhala kytičku plevele. Protože byla darována od srdce, když ji přinesla Ježíškovi, její listy se zbarvily do ruda.
Pryšec nádherný má rád mírně provlhčenou zeminu, nelíbí se mu průvan a prospívá v místnostech, které nejsou přetopené.
Mnoho lidí vánoční hvězdu po svátcích vyhazuje. Rostlina ale může vydržet mnoho let, pouze vyžaduje speciální zacházení.
6/9