Zavřít
Prima Zoom

Prima Zoom

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Prima Zoom
  • Prima Zoom

    Žralok vykousnul plavci velkou díru do břicha. Přilákalo ho k němu zařízení, jež ho naopak mělo odehnat

    Před 1 dnem
    Malý, ale extrémně nebezpečný. Žraloček brazilský (Isistius brasiliensis) svou kořist nezabíjí, způsobí jí však děsivé rány.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Tajemství Vitruviánského muže od da Vinciho odhaleno. Po víc než 500 letech ho rozlouskl zubař

    Před 1 dnem
    Jde o jeden z nejikoničtějších obrazů západní civilizace. Nahý muž se dvěma sadami končetin, zaklesnutý do kruhu i čtverce. Vitruviánský muž od Leonarda da Vinciho, který vznikl kolem roku 1490, je ztělesněním renesanční touhy propojit umění, vědu a lidské tělo. Historikům, lékařům a badatelům všeobecně ale neustále vrtá hlavou, jak slavný malíř došel k finálním proporcím muže. Odpověď nám možná celou dobu ležela přímo „pod nosem“.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší korunku na světě dostal medvěd grizzly. Speciální zubařský zákrok si můžete prohlédnout zblízka

    Před 2 dny
    Veterináři zubní korunku vyvinuli speciálně pro medvěda grizzlyho jménem Tundra. Jak dentální operace na smrtelně nebezpečné šelmě vypadá, se můžete podívat díky záběrům zoo Lake Superior v americkém státě Minnesota, odkud medvěd pochází.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Smrtící zbraň malé krevety ohřívá vodu na 5000 °C. Podívejte se na její extrémně hlasitý úder

    Před 2 dny
    Těžko bychom v oceánu hledali smrtonosnější zbraň, než jakou disponuje 3-5 centimetrů velká krevetka popsaná teprve v roce 2017. Kvůli způsobu, jakým usmrcuje svou kořist, se jí přezdívá pistolník.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Máte pravidelné noční můry? Obrovský výzkum srovnal jejich škodlivost s kouřením a přejídáním

    Před 3 dny
    Snáře a pověry o tom, jak noční můry přinášejí smůlu, možná neřešíte – pokud se vám ale zlé sny zdají často, měli byste zpozornět. Odborníci totiž právě zjistili, že na nás zanechávají dost podstatné a velmi nežádoucí následky.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Kdyby nečekaně zmizel Měsíc, na Zemi by se rozpoutala nebývalá katastrofa

    Před 3 dny
    Měsíc není jen ozdobou noční oblohy a život na Zemi ovlivňuje víc, než bychom čekali – a to už od svého vzniku před miliardami let.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nález, který v Česku nemá obdoby. Obrovské keltské osídlení ukrývalo zlaté mince a šperky

    Před 3 dny
    Uchránit naleziště před amatérskými hledači artefaktů stálo odborníky značné úsilí. Vyplatilo se – rozlehlá a na nálezy bohatá lokalita dostane východní Čechy na mapu největších keltských sídel Evropy.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Američané razantně ztrácejí hrdost na svou zemi. Důvodů je více, ten hlavní ale nejde přehlédnout

    Před 3 dny
    Podle průzkumu americké agentury Gallup z června 2025 ztrácejí obyvatelé USA pocit, že si mohou vážit své země a být na ni hrdi. Jen 58 procent oslovených dospělých uvedlo, že cítí velkou či extrémní sounáležitost ke svému národu, což je nejméně v historii podobných průzkumů. Na stejné číslo klesl ukazatel pouze jednou, konkrétně v roce 2020, shodou okolností rovněž v době, kdy byl prezidentem Donald Trump.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    „Zabijácká hora“ se nestala osudnou jen Kláře Kolouchové. Při jejím dobývání zemřely desítky horolezců

    Před 3 dny
    Nanga Parbat v pohoří Karákóram je se svými 8126 metry devátou nejvyšší horou světa. Co jí oproti nejvyšším vrcholům schází na metrech, to dohání obtížností výstupu a dlouhým seznamem obětí z řad horolezců a nosičů, kteří se pokusili zdolat její vrchol.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Co všechno vám může explodovat v autě? Opravdu se vyplatí znát odpověď

    Před 5 dny
    V rozpáleném autě se teploty můžou vyšplhat do hodnot okolo 70 stupňů, což je samo o sobě dost na to, aby došlo k znehodnocení léků nebo explozi zapalovače. A to jsme k tomu ještě ani nepřidali běžné fyzikální jevy, které nám můžou auto klidně podpálit celé…
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Unikátní video: „Francouzský polibek“ divokých kosatek se povedlo natočit až nyní, i když o něm víme 47 let

    Před 5 dny
    Obří kytovci schopní potopit jachtu mezi sebou často předvádějí daleko něžnější chování – a video z Norska o tom přináší důkazy.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gigantický mrak připomínající tsunami vyděsil lidi na pláži. Podívejte se na ohromující přírodní úkaz

    Před 5 dny
    Počasí v Portugalsku předvedlo nejen teploty šplhající k 46,6 °C, ale také mimořádnou podívanou. Návštěvníci pláže v Praia de Buarcos nevěřícně zírali na obří stěnu valící se od moře.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Rodina měla doma 2000 smrtelně jedovatých pavouků. Žili s nimi i dvě malé děti

    Před 6 dny
    Když se řekne zamořený dům, většině lidí se vybaví spíš švábi, moli nebo plísně. K rodině z amerického Kansasu se ale do domu nastěhovali extrémně jedovatí pavouci. Majitelé je tam navíc pět let bez problémů tolerovali, dokud jim nedošlo, že jde právě o koutníky jedovaté, jedny z nejnebezpečnějších pavouků vůbec.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Horko zabije skoro 500 tisíc lidí ročně. Tady je návod, díky kterému se mezi ně nepřidáte

    Před 6 dny
    O tom, že jsou vysoké teploty pro člověka nebezpečné, není zřejmě nutné nikoho dlouze přesvědčovat. Na celém světě horko zabije každý rok téměř půl milionu lidí a se zvyšujícími se výkyvy globálního klimatu toto číslo spíše poroste. Jak vlastně vysoká teplota zabíjí a co dělat, aby se vaše jméno neocitlo na seznamu obětí?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Která zvířata jako první obletěla Měsíc? Na významnou sovětskou misi se bohužel často zapomíná

    Před 6 dny
    Než se lidská noha dotkla Měsíce, vydal se k němu někdo úplně jiný. A navíc ve svém vlastním skafandru, pokud bychom to takhle mohli říct. V září roku 1968, tedy deset měsíců před misí Apollo 11, se na oběžnou dráhu naší přirozené družice dostal v sondě Zond 5 pár stepních želv. Staly se tak prvními, kdo obletěl Měsíc, a tuhle pozici už jim nikdo nesebere.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jediný sovětský tank zničil 21 německých obrněnců, nezastavilo ho ani 156 zásahů. Potom vypukla bitva

    Před 6 dny
    Německá kolona postupující na Leningrad padla 20. srpna 1941 do pasti. Němci netušili, že proti nim stojí jediný tank.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Video ukazuje, jak z nebe prší pavouci. Noční můra arachnofobiků vzniká dvěma způsoby

    Před 6 dny
    Záběry pavouků visících z nebe jsou bohužel skutečné a v některých částech světa se s tímhle setkávají poměrně často. Bizarní fenomén, který vypadá jako děsivá invaze, má ale překvapivě logické vysvětlení. Někdy za tím stojí hromadné páření, jindy zvláštní způsob migrace.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Letadlo se 158 lidmi se zřítilo poblíž New Yorku. Řada těl byla plná drog, dispečeři prý neudělali chybu

    Před 8 dny
    Silná tlaková níže nad severovýchodním pobřežím USA 25. ledna 1990 dělala vrásky všem letištím v oblasti. Bez ohledu na to, jaké panovalo počasí, ale letoví dispečeři ve Washingtonu, D.C. požadovali, aby newyorské letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK) přijímalo 33 letadel za hodinu. Přitom v následujících hodinách musela být kvůli mlze a mrakům tamní hlavní přistávací dráha zcela uzavřena.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Záhadné zrychlení rotace Země: Červenec a srpen přinesou nejkratší dny za poslední roky

    Před 8 dny
    Nejspíš víte o tom, že se rotace naší planety zpomaluje. Hlavním důvodem je slapové tření, které vzniká v důsledku gravitačního působení Měsíce a Slunce na zemské oceány. Jenže vlivem jiných faktorů se může rotace i zrychlovat a svědky toho budeme už co nevidět. Vše se odehraje během letních měsíců roku 2025 (tedy července a srpna), kdy se dočkáme nejkratších dní za dlouhé roky. Vtip je v tom, že vědci nejsou schopni přesně vysvětlit, proč tomu tak bude.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Co měl Albert Einstein společného s atomovou bombou? Legendární dopis teď šel do dražby

    Před 9 dny
    Einstein nikdy nezapřel své pacifistické přesvědčení, přesto ho jediný podpis pod varovným dopisem prezidentu Rooseveltovi spojil s nejničivější zbraní moderních dějin.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejdéle vládnoucí panovník seděl na trůnu téměř 100 let, skoro nikdo ho však nezná

    Před 10 dny
    Když v roce 2022 zemřela královna Alžběta II., byla to pro Velkou Británii i celý svět obrovská rána a hlavně strašlivý nezvyk. I ostřílení televizní moderátoři se přeříkávali a chybovalo se i při zpěvu britské státní hymny. A není divu, panovala totiž po neuvěřitelných sedmdesát let.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Během nové vesmírné mise zmizelo konopí a lidské ostatky. Záhy přišlo vysvětlení, co se s nimi stalo

    Před 11 dny
    V pondělí 23. června 2025 odstartovala z kalifornské základny Vandenberg raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Jednalo se o misi, v rámci které byl do kosmu vyslán náklad různých zákazníků, v tomto případě asi sedmdesáti. Vedle vědeckých zařízení zahrnoval náklad také lidské ostatky nebo vzorky konopí, které měly být zkoumány v extrémních podmínkách oběžné dráhy. Po návratu kapsle zpět na Zemi se však ukázalo, že část nákladu chybí a je pravděpodobně ztracená.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Miladu Horákovou popravili komunisté pomocí škrtidla zvláště trýznivým způsobem

    Před 11 dny
    Nacisté právničku a političku Miladu Horákovou věznili téměř celou válku. Po komunistickém převratu v únoru 1948 pak poválečná poslankyně Národního shromáždění za Československou stranu národně socialistickou neušla pozornosti dalšího totalitního režimu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak používání ChatGPT ovlivňuje lidský mozek? Praktická nová studie přinesla alarmující výsledek

    Před 11 dny
    Umělá inteligence zvládne hodně věcí, ale pokud se na ni budeme obracet až příliš často, může to mít nepříjemné důsledky pro naše vlastní myšlení. Nový výzkum z Massachusettského technologického institutu naznačuje, že lidé, kteří při psaní článků používají nástroje jako ChatGPT, vykazují nižší mozkovou aktivitu, slabší paměť a jejich texty postrádají hloubku i osobní vklad.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Vesmírné tajemství: Satelit, který se odmlčel v roce 1967, náhle vyslal k Zemi nový signál

    Před 12 dny
    Se začátkem kosmické éry lidstva vypustili Američané na oběžnou dráhu Země dva satelity pojmenované jednoduše Relay 1 a Relay 2. První z nich byl do vesmíru vyslán v roce 1962 a zapsal se do historie tím, že poprvé přenesl televizní signál ze Spojených států do Evropy a Japonska. Ten druhý tak významný zářez na pažbě nemá, do kosmu se dostal o dva roky později a už v roce 1965 byla jeho činnost ukončena, byť se ozýval až do roku 1967. Teď, z ničeho nic, však vstal satelit z mrtvých a na krátkou chvíli se přihlásil o slovo.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    4 největší chyby, kvůli nimž Napoleon prohrál bitvu u Waterloo. Ta se mimochodem neodehrála u Waterloo

    Před 12 dny
    Napoleon Bonaparte, císař Francie a strůjce napoleonských válek, bojoval v 60 bitvách, z nichž jen sedm prohrál. Poslední z nich – bitva u Waterloo – se pak stala příčinou jeho definitivního pádu. Stačilo se ale vyhnout několika omylům a klíčové střetnutí z 18. června 1815 mohlo dopadnout úplně jinak.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Policie zastřelila obřího sumce, který ohrožoval návštěvníky jezera v Bavorsku. Fotka vyvolala ostré reakce

    Před 13 dny
    Sumec patří k největším a nejobtížněji ulovitelným rybám Evropy a svým majestátním zjevem i dravou povahou budí značný respekt. Když tedy od jezera Brombachsee v Bavorsku začaly v pátek 20. června přicházet zprávy o útocích této dravé ryby na návštěvníky oblíbeného areálu, byla místní policie v pohotovosti.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Třetina lidí na světě má v mozku parazita, který narušuje komunikaci mezi neurony. Jak se dá odhalit?

    Před 13 dny
    Nenápadný parazit, kterého si lidé nejčastěji spojují se syrovým masem a kočičími výkaly, si často vybírá k usídlení lidský mozek. A ukázalo se, že i když napadne jen pár neuronů, může výrazně změnit způsob, jakým spolu mozkové buňky komunikují. Američtí vědci teď přišli na to, co přesně Toxoplasma gondii dělá a proč bychom ji měli začít brát vážněji.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Peklo, jaké jsme do té doby nezažili. Velitel dobrovolných hasičů popsal boj o vesnici v Českém Švýcarsku

    Před 14 dny
    Nejdramatičtější zásah hasičů během požáru Českého Švýcarska v červenci 2022 zažila obec Mezná, rozložená na skalním hřebeni prudce spadajícím do Divoké soutěsky, jíž protéká řeka Kamenice. Hasiči tady s požárem bojovali o každý dům, přesto hrozilo, že vesnice vyhoří.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejdražší sýr na světě stojí desítky tisíc korun. Vyrábí se ze vzácného mléka a je označován za elixír mládí

    Před 14 dny
    Ručně vyráběný srbský sýr Pule na první pohled vypadá obyčejně. Je bledý a trochu drolivý. Faktem ale je, že byste za 25 deka dali zhruba stejné peníze jako za nákup potravin na celý měsíc.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Při srážce dvou letadel nad Německem zahynulo 71 lidí. Velká tragédie skončila ubodáním dispečera

    Před 14 dny
    K noční můře všech pilotů a leteckých dispečerů došlo v noci 1. července 2002 asi 11 000 metrů vysoko nad jihoněmeckým Überlingenem. V kolizním kurzu se zde k sobě vysokou rychlostí blížil Tupolev Tu-154M baškirských aerolinií se 69 lidmi na palubě a nákladní Boeing 757-200 se dvěma piloty v kokpitu patřící DHL. Vinou série nešťastných okolností se obě letadla srazila a všichni zahynuli.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Proč jsou na jablkách malé tečky? Jejich funkce je naprosto klíčová a neměli byste se jich štítit

    Před 15 dny
    Možná vás ani nenapadlo jablka před jídlem důkladně zkoumat, anebo patříte mezi ty, kterým chuť na ovoce zkazí i drobné vady na kráse a drobné tečky na slupce vás už v minulosti donutily jablko raději odložit. V tomhle případě se ale opravdu není čeho bát, chuť i zdraví nijak neovlivňují. A pozor, kdyby je jablko nemělo, nedalo by se jíst.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Je čínská vesmírná stanice falešná? Záběr na sklenici s vodou rozpoutal divokou konspiraci

    Před 15 dny
    Stačilo doslova pár sekund, aby se na internetu rozběhla diskuze kolem gravitace, fyziky a hlavně autenticity záběrů z čínské vesmírné stanice Tchien-kung. Ačkoliv nejde o novou kauzu, lidé jednak zapomínají a jednak jsou nepozorní. Není se tudíž čemu divit, že přes absurdní zkratky pochybují o tom, zda Číňané vůbec nějakou vesmírnou stanici mají – a zda netočí všechna videa v televizním či trikovém studiu. O jakou kauzu šlo a kde leží pravda?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Sonda Voyager 1 bude brzy jeden světelný den od Země. Spojit se s ní je stále obtížnější

    Před 16 dny
    Máme pro vás skvělou zprávu: dožijete se obrovského milníku celého lidstva. V listopadu roku 2026 totiž sonda Voyager 1 dosáhne vzdálenosti jednoho světelného dne od naší planety, což bude jednak neuvěřitelný technologický rekord a současně i připomínka, jak obrovský prostor kolem nás vlastně je.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Sdílení zábavných videí a memů se zvířátky je extrémně důležité. Konečně to potvrdila i věda

    Před 16 dny
    Když vám kamarád pošle další ze svého bohatého repertoáru vtipných zvířecích videí, možná tomu přikládáte pramalý význam. Věda ale naznačuje, že právě tahle drobnost v dnešní době pomáhá udržovat přátelství, a dokonce zlepšuje náladu napříč celým řetězcem lidí, ke kterým se přeposlané obrázky dostanou.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší baterie z písku na světě byla právě spuštěna. Finové vysvětlují, jak rozpoutá energetickou revoluci

    Před 17 dny
    Ve finské obci Pornainen, která leží přibližně hodinu jízdy od Helsinek, byla uvedena do provozu největší baterie z písku na světě. Toto unikátní zařízení, které přeměňuje přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů na skladovatelné teplo, má za cíl maximalizovat využití zelené energie, snížit emise a zajistit stabilitu energetické sítě. Po úplném zprovoznění by měla každoročně snížit uhlíkovou stopu místní teplárenské sítě o přibližně 160 tun, tedy téměř o 70 procent.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hledač pokladů našel 1000 let starý vikinský šperk. Zlatý náramek je dílem skutečného mistra

    Před 17 dny
    Náramek objevil hledač pokladů, který se práci s detektorem kovu věnuje už 50 let. Tohle je ale zřejmě nejcennější předmět, který našel. Zlato pochází z doby okolo roku 1000 a někdo ho pravděpodobně používal jako měnu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Podívejte se na chobotnici s devíti chapadly. Přírodní úkaz má logické vysvětlení

    Před 18 dny
    Chobotnice jsou známé nejen svou inteligencí či schopností skvěle se maskovat za pomoci změny barvy i tvaru svého těla, ale také tím, že mají osm dlouhých a na pohled možná ne zrovna příjemně vypadajících chapadel. Ještě pozoruhodnější je ale jejich schopnost zraněná či dokonce v boji ztracená chapadla regenerovat, což ale může přinést i poměrně divoké výsledky.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Prohlédněte si šperk za 300 milionů. Růžový diamant Marie Antoinetty zabodoval v aukci

    Před 18 dny
    Těsně předtím, než se pokusila o útěk do Varennes, svěřila královna Marie Antoinetta několik svých drahých šperků své kadeřnici. Chtěla, aby je poddaná předala její dceři, Marii Terezii Bourbonské z Angoulême. Z této dramatické epizody světu nakonec zbylo několik dechberoucích artefaktů a diamant Marie-Thérèse Pink je pravděpodobně jedním z nich.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Ořezávání gigantické tužky se účastní tisíce lidí. Tady je video jako důkaz

    Před 19 dny
    V roce 2017 se v americkém městě Minneapolis něco zásadního změnilo. Na zahradě Johna a Amy Higginsových totiž řádila vichřice, která zasáhla i jejich milovaný dub. Ze stromu zbyl jen pahýl a jeho majitelům oči pro pláč. Jenže namísto toho, aby pozvali dřevorubce, který by strom porazil, se rozhodli oslovit umělce Curtise Ingvoldstadta a nechali jej ze zbytku stromu vyrobit obří a stále živou tužku.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    V Česku se dělají pokusy na 185 327 zvířatech. Večlová mluví o zbytečném utrpení

    Před 19 dny
    V ČR bylo loni k pokusům použito 185 327 zvířat, o pětinu méně než v roce 2023 a nejméně od roku 1994. Vyplývá to ze statistik ministerstva zemědělství (MZe).
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zachraňuje nosorožce uřezávání jejich rohů? Konečně s jistotou víme, jak moc kontroverzní metoda funguje

    Před 19 dny
    Pytláctví je jednou z největších hrozeb pro nosorožce. Jen v Jihoafrické republice pytláci zabijí více než 400 těchto zvířat ročně a důvod nepochybně znáte. Jsou jím samozřejmě rohy, které jsou dále nelegálně prodávány převážně do Číny nebo Vietnamu coby jediný artikl, který z mrtvého zvířete pytláci tímto způsobem využijí. Ochrana proti pytláctví tak nakonec přišla díky přechodu do útoku a převzetí iniciativy ze strany tamějších úřadů a ochránců zvířat.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Záhadný Skunk Ape ve videu: Americká verze Jožina z bažin straší Floridu

    Před 21 dny
    Kryptid jménem Skunk Ape by měl být podobný slavnějšímu bigfootovi, ale o dost hůř zapáchat. Údajně žije v lesích a bažinách jihovýchodní části Spojených států, hlavně Floridy.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Pavouci, kteří umí doletět desítky kilometrů daleko? Hororová představa je realitou

    Před 21 dny
    Skákavky jsou sice nelítostnými predátory, ale pro lidi nejsou nebezpečné a díky svým očím navíc vypadají docela roztomile. Vědci teď v horách Nového Zélandu objevili nový rod Ourea, který zřejmě disponuje ještě jednou zajímavou schopností.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Pěstování lidských srdcí v prasatech? Právě jsme překročili klíčový milník

    Před 21 dny
    Čínští vědci vytvořili prasečí embryo s vloženými lidskými buňkami, které začaly formovat základy srdce. Miniaturní orgán dorostl do velikosti lidského embryonálního srdce a začal vykazovat pulzující pohyby.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak moc ryby trpí? Každou vteřinu jich usmrtíme 70 tisíc, detaily vámi otřesou

    Před 22 dny
    Nová studie zveřejněná v odborném časopise Scientific Reports odhaluje bolestivou realitu rybolovu. Podle vědců totiž mohou například pstruzi duhoví trpět až deset minut velmi intenzivní bolestí, pokud jsou po vylovení usmrceni udušením. V závislosti na nejrůznějších faktorech, jako je velikost ryby či teplota vody, se doba utrpení pohybuje od dvou do 22 minut, což odpovídá až 24 minutám bolesti na každý kilogram rybí hmotnosti.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Konec Windows 95 a disket. Američané slibují velkou změnu ve zcela zásadním odvětví

    Před 22 dny
    Možná je to k nevíře, ale Federální letecká správa Spojených států (FAA) i v roce 2025 spoléhá na věci, které bychom dnes už našli patrně jen v muzeu. Řeč je o více než 30 let starém operačním systému Windows 95, který pohání řadu počítačů rozhodujících o bezpečnosti statisíců lidí denně. Jsou to ale také diskety, které mladí možná znají jen jako tu divnou ikonku, skrze kterou v mnoha programech něco ukládají. A pak tu jsou samozřejmě papírové formuláře, bez kterých se administrativa neobejde. Starým technologiím ale zvoní hrana a letecká správa se konečně chystá na velkou modernizaci.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Kde mají na semaforu modré světlo a co znamená? Vysvětlení vás asi trochu zklame

    Před 22 dny
    Je to jednoduché – zelená znamená jeď, červená znamená stůj. O významu oranžové můžeme vést polemiku, pro někoho to znamená, aby jel co nejrychleji, ale správně jde o signál, který dává dopředu vytušit, že přichází změna, a pokud je to bezpečně možné, měl by už zastavit. Popsali jsme semafor, se kterým je každý dobře obeznámen, až na to, že ne všude na světě to mají stejně – v Japonsku navíc do mixu barev přidávají modrou. Chcete vědět proč?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Skála přepůlená mimozemským laserem? Výjimečný útvar obklopují konspirační teorie

    Před 23 dny
    Uprostřed saúdskoarabské oázy Tayma stojí skalní útvar, který fascinuje nejen geology, ale také milovníky záhad z celého světa. Jde o skálu Al Naslaa, kterou tvoří dvě pískovcové masy stojící na maličkých přírodních podstavcích.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Alergii na maso už mají statisíce lidí. Může za ni nebezpečné klíště

    Před 24 dny
    Absurdní, ale pravdivé. Kousnutí klíštětem může způsobit celou řadu problémů a alergie na maso je jedním z nich. V USA už evidují stovky tisíc případů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jakou nejvyšší rychlostí se kdy pohyboval člověk? Rekord je v řádu desítek tisíc kilometrů za hodinu

    Před 25 dny
    I když by se to nedalo prohlásit o každém, rychlost člověka fascinuje. Odnepaměti se lidstvo snaží překonávat rekordy, dostat se z místa na místo v co nejkratším čase a přirozeně si o úspěších vede záznamy. Proto můžeme poměrně jednoduše odpovědět na položenou otázku a prozradit vám, kdy se člověk pohyboval ve vztahu k naší planetě nejrychleji v historii. A musíme vás upozornit, že to před padesáti lety byla pořádně svižná jízda.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Přijdeme o bránu do pekla? Následek sovětského přešlapu se viditelně změnil

    Před 25 dny
    Na území Turkmenistánu se nachází brána do pekla. Nepřeháníme. Jde o obrovskou jámu, pojmenovanou Darvaza, která už desítky let hoří nepřetržitým plamenem. Proč? Protože Sověti chtěli už v roce 1971 vyřešit problém, který vznikl po zkušebním vrtu při hledání ložiska zemního plynu, kdy narazili na obrovskou kapsu, z níž začal plyn unikat do ovzduší. Aby se předešlo ekologické katastrofě, rozhodli se plyn zapálit v domnění, že záhy dojde k jeho vyčerpání. Tak se ale nestalo a ještě dnes kráter o průměru zhruba 100 metrů a hloubce 20 metrů hoří. Podle vědců se ale celý proces blíží ke konci.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejstarší kočka na světě se dožila 38 let. Mohla za to speciální strava, kterou má každý doma

    Před 25 dny
    Domácí mazlíčci jsou právem považováni za plnohodnotné členy rodiny. Už jen proto, kolik let v ní mohou strávit, případně jak dlouho životem provází například děti od jejich narození. I z těchto důvodů si pak nepochybně mnoho z nás přeje, aby spojení nikdy neskončilo, ale takhle bohužel život nefunguje. Přesto zná historie případy, kdy se domácí zvířata dožila neuvěřitelného věku a my vám teď prozradíme, co stálo za dlouhověkostí nejstarší známé kočky na světě.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Proč tygři plavou a jiné kočky ne? Klidně ve vodě urazí i desítky kilometrů

    Před 25 dny
    Na rozdíl od jiných kočkovitých šelem, které ke koupání nemají žádný vřelý vztah, si tygři pohyb ve vodě dokážou i pořádně užít. A někteří z nich mají k tomu i vybavení v podobě „plovací“ kožní blány mezi prsty.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Okamžitě si dejte kufry do vany. Radu na bezpečnou dovolenou byste neměli ignorovat

    Před 26 dny
    Představte si, že jste se právě ubytovali v hotelovém pokoji. Po prohlídce pokoje jste si uložili pas na bezpečné místo, určili jste, kde kdo bude spát, a možná jste si vybalili oblečení do skříně. Teď už nezbývá než vyrazit ven, ale počkat! Kam s kufry? Možná vás to překvapí, ale není od věci je dát do sprchového koutu nebo do vany, pokud ji v pokoji máte. Proč? Protože štěnice!
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Znamenají rozšířené zorničky vzrušení? Hlavně u žen si na to dejte pozor

    Před 27 dny
    Rozšířené zorničky jako signál touhy nejsou podle odborníků jen výplodem červené knihovny. Oči skutečně reagují na vzrušení; ne vždycky je to ale to vzrušení, které myslíte.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gigantická „ryba soudného dne“ prý věští katastrofu. Nově nalezené mrtvé tělo vzbudilo rozruch

    Před 29 dny
    Moře vyplavilo na pobřeží Tasmánie rybu, kterou zde lidé nevidí rádi. Jde o krále sleďů, hlístouna červenohřívého, známého také jako „ryba soudného dne“. Dramatické označení si přitom nejdelší kostnatá ryba na světě – dorůstá až desetimetrové délky – nejspíš zasloužila neprávem. Zlověstný vzhled hlístouna obyvatele pobřeží odpradávna děsil a k jeho spojení s přírodními katastrofami přispěl i vzácný výskyt této neobvyklé ryby.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nové největší letadlo světa poráží ruskou legendu. Svou délkou a rozpětím křídel vyráží dech

    Před 29 dny
    Největším letadlem, které kdy bylo zkonstruováno, je Antonov An-225 Mrija. Tedy, měli bychom spíše mluvit v minulém čase, protože poslední kus byl zničen během ruské invaze na Ukrajinu, konkrétně začátkem roku 2022 na letišti Hostomel. Když něco skončí, většinou něco nového začne, a tím se dostáváme k příběhu letounu WindRunner americké společnosti Radia, který titul největšího letadla světa s největší pravděpodobností převezme.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Průmyslový palác pohltila požární bouře. Podpořily ji stavební úpravy kvůli sjezdům KSČ

    Před 29 dny
    Bylo 16. října 2008 krátce po sedmé večer, když se Prahou začaly šířit zvěsti o masivním požáru na pražském Výstavišti. V prvních chvílích nikdo netušil že v plamenech se octlo celé jedno křídlo historického průmyslového paláce.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Trosečník přežil 60 hodin v potopené lodi. Okamžik jeho záchrany vám vžene slzy do očí

    Před 1 měsícem
    Když se v roce 2013 převrátil remorkér Jascon-4 a klesl u pobřeží Nigérie ke dnu, považovali potápěči posádku za mrtvou. Několik lidí ale původní havárii přežilo ve vzduchových kapsách. Záchrany se v hlubinách nakonec dočkal pouze Harrison Okene.
     Komentáře
Reklama