Zavřít
Osel

Osel

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Osel
  • Osel

    Krutost ve jménu ochrany životů a zdraví !/?

    Před 1 dnem
    V důsledku protipožárních přijatých po velkém požáru Londýna v roce 1666 a daňových předpisů staršího data byly komíny krbů v londýnských domech konstruovány tak, že bylo k jejich čištění třeba využívat malých dětí. Tyto děti umíraly na popáleniny, otravu kouřovými zplodinami a v pozdějším věku na nádorová onemocnění. Zákony na jejich ochranu byly buď ignorovány, nebo vedly k úmrtím z jiných příčin. Ale technický pokrok se naštěstí nezastavil…..
     Komentáře
  • Osel

    Skrývá se temná hmota v temných trpaslících v centru Mléčné dráhy?

    Před 1 dnem
    Pokud tvoří temnou hmotu WIMPy a pokud je do sebe nasávají hnědí trpaslíci, mohli bychom v místech s vysokou koncentrací temné hmoty, třeba ve středu Galaxie, přistihnout takto vzniklé temné trpaslíky. Měli by se prozradit přítomností lihia-7. Schválně, jestli Webbův dalekohled najde něco takového.
     Komentáře
  • Osel

    Příšera z Pochajského moře: Čína vyvíjí záhadný ekranoplán

    Před 1 dnem
    Z Číny „unikly“ záběry doposud neznámého ekranoplánu, na němž v Číně zřejmě pracují. Nevíme o něm zatím téměř nic, jen že je poměrně velký a že má cool přezdívku Příšera z Pochajského moře. Jde o další technologii, která je očividně určená pro operace v „horkých vodách“ Jihočínského moře.
     Komentáře
  • Osel

    Autonomní dobývání vesmíru: Inteligence šokovala pilotováním kosmické lodě

    Před 3 dny
    Jak velké jazykové modely rodin ChatGPT a Llama pilotují satelity a kosmické lodě? Nad očekávání skvěle! Stačí pár promptů a krátké ladění a v simulaci Kerbal Space Program Differential Game Challenge jsou jako doma. Kdo by to byl čekal? Autonomní dobývání vesmíru je na dohled.
     Komentáře
  • Osel

    Sázka na fúzi? Google si na 30. léta předobjednal 200 MW z fúzní elektrárny

    Před 4 dny
    Google dlouhodobě financuje fúzní startup Commonwealth Fusion Systems (CFS). Teď s ním uzavřel strategické partnerství na odběr 200 MW fúzní energie, až CFS uvedou do provozu plánovanou fúzní elektrárnu v okresu Chesterfield ve Virginii. Nakolik je tahle sázka riskantní, ukáže čas.
     Komentáře
  • Osel

    Na Jávě vybagrovali první fosilie z lidské linie z potopeného Sundalandu

    Před 5 dny
    Když Zemi svíraly doby ledové, světový oceán byl natolik nízko, že se v místě dnešních tropických ostrovů Jihovýchodní Asie rozkládal velký Sundaland. Dnes se nad nížinami Sundalandu převalují mořské vlny, které zřejmě ukrývají bohatou úrodu fosilií. Paleontologové hlásí nález prvních sundalandských fosilií lidské linie.
     Komentáře
  • Osel

    Mezihvězdná promenáda: Sluneční soustavou sviští třetí mezihvězdný objekt

    Před 5 dny
    Robotický systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), který detekuje malé vesmírné objekty, objevil už třetího známého mezihvězdného návštěvníka. 3I/ATLAS, zřejmě kometa, se řítí rychlostí asi 58 km/s po dráze s nejvyšší excentricitou, s jakou jsme se doposud setkali.
     Komentáře
  • Osel

    Budeme uměle inteligentní?

    Před 6 dny
    Letní postřehy o zkušenostech s využitím umělé inteligence ve vysokoškolské výuce
     Komentáře
  • Osel

    Největším tyranosaurem je Goliáš

    Před 6 dny
    …aneb Seznamte se s novým tyranským králem
     Komentáře
  • Osel

    Drsné AI: Pokročilé inteligence v ohrožení lžou, vydírají a vyhrožují

    Před 8 dny
    Chcete mít problémy? Vezměte pokročilý jazykový model, zadejte mu cíl, k němuž má směřovat, vystavte ho stresu, jako třeba hrozbě vypnutí a napojte ho na reálný svět. Inteligence jsou ve skutečnosti bezohlední řezníci a jdou si tvrdě za svým, zřejmě díky výchově, které se jim dostává. Určitě bude lepší se k nim chovat slušně a s respektem. Pro jistotu.
     Komentáře
  • Osel

    Antiparos

    Před 9 dny
    Antické a hlavně podstatně starší památky menšího kykladského ostrova v kontextu pátrání po místech jejich původu, i když bylo (alespoň pro mě) z valné části marné. Příklad problémů topografie i vývoje kultur v průběhu řady tisíciletí.
     Komentáře
  • Osel

    Tvoří temnou hmotu záplava mikroskopických tornád?

    Před 9 dny
    Pokud se temná hmota skládá z ohromující spousty zcela nepatrných částic ultralehké temné hmoty, mohla by se chovat jako kvantová kapalina. Podle simulací by při v rotující „kapalinové“ temné hmotě vznikala mikroskopická tornáda, uspořádaná do pravidelného vzoru podobného krystalické mřížce.
     Komentáře
  • Osel

    Francouzský VORTEX je následovníkem amerického raketoplánu

    Před 10 dny
    Dassault Aviation nedávno představili projekt univerzálního raketoplánu VORTEX. Kosmické plavidlo o délce 12 metrů a rozpětí křídel 7 metrů by mělo létat do vesmíru na špici nosné rakety a přistávat na ranveji, podobně jako dávno zrušené americké raketoplány. Snad bude mít VORTEX více štěstí.
     Komentáře
  • Osel

    Magnetická molekula s dysprosiem zařídí malé disky s ohromnou kapacitou

    Před 10 dny
    Australští a britští chemici vyvinuli novou molekulu s dysprosiem, která si jako monomolekulární magnet udrží paměťové vlastnosti i při teplotách kolem 100 K (mínus 173 °C). Mohla by se stát základem pro super kompaktní pevné disky, co pojmou kolem 3 TB na centimetr čtvereční.
     Komentáře
  • Osel

    Tajemství královny Hatšepsut: Proč byly v Egyptě zničeny její sochy?

    Před 11 dny
    Po smrti úspěšné egyptské královny Hatšepsut ničili její sochy. Podle nového výzkumu nebyla přinejmenším část z nich zničena ve snaze vymazat její památku, ale spíše rituálně deaktivována. Egypťané považovali sochy vladařů za mocné, možná i živoucí entity, s nimiž se bylo nutné rituálně vvypořádat.
     Komentáře
  • Osel

    Dinosauři (ne)přežili do paleocénu

    Před 12 dny
    …aneb Máme důkazy o třetihorních neptačích dinosaurech?
     Komentáře
  • Osel

    Fantastické Sukunaarchaeum je zatím nejblíž virům ze všech buněk, co známe

    Před 13 dny
    Sukunaarchaeum mirabile vylezlo z bizarní mořské obrněnky a je z toho letní zázrak. Našli jsme linii vedoucí k virům? Nebo musíme více dohlédnout na pitný režim? Nejmenší známý archeální genom, ořezaný na základní aparát pro replikaci sama sebe. Dokonce i membránové proteiny připomínají spíš virovou částici. A pozor, těchhle věcí je plné moře!
     Komentáře
  • Osel

    „Beam-down“ solární reaktor vyrábí zelený vodík bez elektřiny

    Před 14 dny
    Průmysl potřebuje vodík kvůli dekarbonizaci, ale výroba vodíku je sama o sobě velmi energeticky náročná. Má-li zezelenat, je nutné nahradit tradiční elektrolýzu vodíku důmyslnějšími procesy. Zajímavým kandidátem je „beam-down“ solární reaktor, který pohání výrobu vodíku termosolárním žárem, nasbíraným velkou soustavou zrcadel.
     Komentáře
  • Osel

    Podle nové teorie je čas trojrozměrný a prostor je jenom stínem jeho slávy

    Před 16 dny
    Geofyzik s českými kořeny Gunther Kletetschka přetavil starší matematické představy o 3D času do podoby testovatelné teorie. Pokud má pravdu, žijeme ve světě šesti dimenzí, jehož strukturu primárně vytvářejí tři dimenze času. Byla by to zajímavá změna oproti klasickému časoprostoru.
     Komentáře
  • Osel

    Překvapivý krok: Letoun startupu Polaris dostane rakety

    Před 17 dny
    Německé společnosti POLARIS Raumflugzeuge a Diehl Defence spojily síly do projektu AirLAS (Airborne Launching and Attack System), který zahrnuje slibné bezpilotní stroje s osvědčenými raketami IRIS-T ve variantě vzduch – vzduch. Pokud se povede, bude to významná posila pro letectvo Západu.
     Komentáře
  • Osel

    Pomoc temným fotonům: Jak se zbavit prokletí kosmických strun?

    Před 17 dny
    Ultralehké temné fotony by byly slibnými kandidáty na temnou hmotu, pokud by je v modelech neshazovala tendence shlukovat se do exotických kosmických strun. Řešením by mohlo být odsunutí tvorby temných fotonů do pozdějšího období historie vesmíru, kdy už kosmické struny nejsou nevyhnutelné.
     Komentáře
  • Osel

    Průlom s lebkou: Záhadný Dračí muž aka Homo longi je denisovan

    Před 18 dny
    Lebka Dračího muže s velmi pohnutým osudem, která byla před pár lety popsána jako druh člověka Homo longi, je s velkou pravděpodobností, podle proteinů vytažených z kosti skalní a mitochondriální DNA ze zubního kamene, ve skutečnosti první známou lebkou denisovana. Paleontologové mohou slavit!
     Komentáře
  • Osel

    Jak kontrolovat vysloužilé jaderné reaktory ve vesmíru?

    Před 19 dny
    Pro efektivní a bezpečné využívání jaderných reaktorů ve vesmíru je nezbytné pochopit, jak dlouhodobě odolávají drsným podmínkám vesmírného prostoru. Pro ověření vlivu dlouhého pobytu reaktoru v tomto prostředí se dá využít studium vysloužilých reaktorů na oběžné dráze okolo Země. Na takový výzkum je zaměřen projekt CubeSatu REXIS s výraznou českou stopou.
     Komentáře
  • Osel

    Nejvzdálenější rádiový záblesk detekoval chybějící hmotu vesmíru

    Před 20 dny
    Rychlé rádiové záblesky (FRB) jsou sice stále velmi záhadné, ale současně také mohou pěkně posloužit jako sondy do velmi vzdáleného vesmíru. Analýza 60 FRB přinesla potvrzení podstaty chybějící běžné hmoty vesmíru nebo přinejmenším její podstatné části. Je to mezigalaktické médium, nesmírně řídký plyn, který vyplňuje vlákna kosmické pavučiny.
     Komentáře
  • Osel

    Koronaviry z příbuzenstva MERS jsou jedinou mutací od pandemie

    Před 20 dny
    Koronaviry ze skupiny merbekovirů, tedy kromě zabijáckého MERS-CoV, obvykle nepovažujeme za bezprostřední riziko. Neohrožení virologové zjistili, že u starosvětských merbekovirů skupiny HKU5, schází k pandemii mezi lidmi možná jen krůček. Je to hrozba, která stojí za pečlivý monitoring netopýrů. Co kdyby se z toho vyloupl dáreček s úmrtností jako MERS?
     Komentáře
  • Osel

    Dámón o proměnách společnosti a kultury

    Před 20 dny
    „Nikde se totiž charakter hudby nemění beze změn nejdůležitějších politických zákonů obce.“ Dámonova zvláštní úvaha teď bude spíše záminkou k dalším. Co teprve změna kulturních drog a změny v definici pohlaví! Půjde o pokusný „krok stranou“, abychom získali nadhled nad lecčím, co nás občas pálí příliš, takže snadno sdílíme neuvážené „názory“. Dá se od filosofie čekat pomoc?
     Komentáře
  • Osel

    Dračí princ z Mongolska

    Před 21 dny
    …aneb Nový tyranosauroid ze zapadlé muzejní sbírky
     Komentáře
  • Osel

    Agentura DARPA pokořila rekord v bezdrátovém přenosu energie

    Před 22 dny
    Vojenské ani civilní operace se už neobejdou bez energie a její spotřeba bývá intenzivní. Zásobování energií je přitom stále problematické a představuje jedno z hlavních rizik, kterým takové operace čelí. DARPA vyvíjí systém POWER pro bezdrátový přenos energie optickým laserem, s nímž teď láme rekordy.
     Komentáře
  • Osel

    ANITA: Z ledu v Antarktidě přicházejí divné rádiové signály

    Před 23 dny
    Experiment ANITA je soustava přístrojů, které se přízračně vznášejí s balony vysoko nad Antarktidou. Měl by detekovat rádiové vlny generované částicemi kosmického záření, ale naladil podivné, anomální vlny, které jako by procházejí planetou, ale přitom to nejsou neutrina. Nefalšovaná (skoro) letní záhada!
     Komentáře
  • Osel

    Dávní archosauři podnikali v nehostinném světě triasu tisícikilometrové výpravy

    Před 25 dny
    Raní zástupci linie vedoucí k dnešním krokodýlům a dinosaurům museli být pořádní tvrďáci. Nejen, že přežili apokalyptické vymírání na konci permu, ať už proběhlo jakkoliv, ale podle všeho také odvážně migrovali přes horkem spalovanou tropickou zónu superkontinentu Pangea, když se svět vzpamatovával z vymírání.
     Komentáře
  • Osel

    Projekt mapování středověkých zločinů objasnil dávnou londýnskou vraždu

    Před 27 dny
    Autoři Medieval Murder Maps si posvítili na pozoruhodnou vraždu Johna Fordeho ze dne 3. května 1337. Je to příběh o vydírání, sexu a pomstě, který vyvěrá z osudového napětí mezi církví a anglickými elitami a vrcholí gangsterskou vraždou padlého kněze středověkými zabijáky.
     Komentáře
  • Osel

    Dinosauři u hranice zkázy

    Před 27 dny
    …aneb Kdo stanul na samém rozmezí K-Pg
     Komentáře
  • Osel

    Zázrak recyklace: Telefony mohou dostat druhou šanci v malých datacentrech

    Před 27 dny
    Chytré telefony stárnou závratnou rychlostí a pak obvykle končí v elektronickém odpadu. Tým vedený odborníky estonské University of Tartu vymyslel elegantní postup, jak s minimálními náklady udělat ze starých chytrých telefonů šikovná miniaturní datová centra. Mohly by se uplatnit v bezpočtu aplikací.
     Komentáře
  • Osel

    Únik z bažiny strunových teorií? Nové modely řeší problém s temnou energií

    Před 29 dny
    Od počátku 21. století jsou strunové teorie jako stíny šeptající v bažině fyzikálních teorií, co sice na první pohled vypadají životaschopně, ale při bližším zkoumání jsou v rozporu s reálnými pozorováními vesmíru. Izraelský fyzik Eduardo Guendelman vyvádí strunové teorie z bažiny ven díky dynamickému napětí strun.
     Komentáře
  • Osel

    Strategický problém: Rusko údajně vyvíjí raketu vzduch-vzduch s jadernou hlavicí

    Před 29 dny
    Jsou-li dostupné informace správné, Rusko pracuje na jaderné variantě výtečných raket vzduch-vzduch Vympel R-37. Už teď jsou zásadní hrozbou pro letecké síly protivníka. Pokud se objeví s taktickými jadernými hlavicemi, změní strategickou situaci. NATO v podstatě nemá prostředky na proporční odpověď.
     Komentáře
  • Osel

    Jak odzbrojit jadernou velmoc bez jediného výstřelu: Průvodce pro asymetrické stratégy

    Před 1 měsícem
    Poslední měsíce nám přinesly záběry, které by ještě nedávno patřily do kategorie sci-fi. Levné, bzučící drony, sestavené takřka na koleni, úspěšně nacházejí a ničí strategické bombardéry Tu-95, pýchu a jeden z pilířů ruské jaderné triády. Je to fascinující ukázka asymetrické války v praxi.
     Komentáře
  • Osel

    Kosmický Himálaj je nejhustším shlukem kvasarů ve známém vesmíru

    Před 1 měsícem
    Hluboko v souhvězdí Velryby se tyčí Kosmický Himálaj, seskupení celkem 11 kvasarů v prostoru, kde by podle obvyklého výskytu těchto monstrózních vesmírných objektů měl být jen jediný. Podle vědců je to záhada a taky příležitost. Kosmický Himálaj je vlastně unikátní laboratoř pro výzkum galaxií, kvasarů a intergalaktického média.
     Komentáře
  • Osel

    Palivové články se sodíkem a vzduchem by mohly pohánět dopravní letadla

    Před 1 měsícem
    Tým MIT vyvinul pozoruhodný palivový článek, který tvoří kapalný sodík, vlhký vzduch a pevný keramický elektrolyt. Ač se to zdá téměř neuvěřitelné, tahle věc pojme zhruba tisíc watthodin na kilogram materiálu. To je vstupenka na palubu dopravních letounů pro regionální linky. Možná se blíží tektonický otřes v letectví.
     Komentáře
  • Osel

    Extrémní ENTi jsou největší exploze ve vesmíru od Velkého třesku

    Před 1 měsícem
    Exploze ENTů (extreme nuclear transient), které září mnoho dní, jsou mnohem energetičtější a mnohem, mnohem vzácnější než běžné supernovy. Když mohutná supermasivní černá díra postupně pohltí mohutnou hvězdu, nejméně třikrát hmotnější než Slunce, tak to vážně stojí za to.
     Komentáře
  • Osel

    Budeme měnit současný nejjednodušší kosmologický ΛCDM model?

    Před 1 měsícem
    Nová pozorování naznačují, že nejen Hubblova konstanta, ale také kosmologická konstanta, nejsou ve skutečnosti konstantami. Zejména nedávné analýzy dat ze spektrometru DESI silně naznačují, že se kosmologická konstanta Λ v průběhu rozpínání našeho vesmíru mění. Je proto velmi pravděpodobné, že brzy dojde k revizi stávajícího jednoduchého kosmologického ΛCDM modelu.
     Komentáře
  • Osel

    Archeologické muzeum na Paru

    Před 1 měsícem
    Muzeum je to pěkné, příjemné a ilustrativní, rozhodně stojí za prohlídku. Přivítá nás strašlivá Gorgó (Gorgóna). K tomu pár poznámek o kykladském muzejnictví.
     Komentáře
  • Osel

    Extrémní experiment: Co zkusit osídlit Enceladus životem?

    Před 1 měsícem
    Astrobiologové říkají, že Saturnův Enceladus nejspíš alespoň teoreticky splňuje podmínky, které by umožnily výskyt organismů pozemského typu. Máme v podstatě dvě možnosti. Můžeme tam pátrat po původních organismech, v podstatě navěky, protože stále bude zbývat nějaká lokalita nebo metoda, co jsme ještě nezkusili. Anebo tam pošleme pozemské organismy a budeme sledovat, co se stane.
     Komentáře
  • Osel

    Jak velký byl ve skutečnosti Giganotosaurus

    Před 1 měsícem
    …aneb Třicáté výročí popisu obřího teropoda z Argentiny
     Komentáře
  • Osel

    Hypersonický závod: Quarterhorse Mark 1 má za sebou první let

    Před 1 měsícem
    Startup Hermeus se dere vpřed v legendárním závodě dneška o hypersonické technologie. Vsadili na specializované prototypy menších velikostí a jak se zdá, svědčí jim to. Jejich Quaterhorse Mark 1 se vznesl za necelý rok od návrhu designu. Už příští rok chtějí dosáhnout s prototypem Mark 3 rychlosti Mach 5.
     Komentáře
  • Osel

    Stolní urychlovač s mikrotryskou urychlí protony na 1 GeV

    Před 1 měsícem
    O slovo se hlásí kompaktní urychlovače, jejichž velikost je jenom zlomkem ohromujících fyzikálních strojů částicové fyziky. Japonský tým vyvíjí stolní urychlovač s mikrotryskou, jehož simulace na superpočítači SQUID pokořily hranici 1 GeV pro paprsek urychlovaných protonů.
     Komentáře
  • Osel

    Robot Raibo s umělou inteligencí dělá vysokorychlostní parkour

    Před 1 měsícem
    Šikovný robopes Raibo jihokorejského institutu KAIST dělá parkour na čtyřech končetinách. Má v sobě inteligence, která dělá a neustále aktualizuje mapu okolí robota a vytyčuje trasu s místy, kam je nejlepší umístit končetiny robota. V budoucnu by takoví roboti mohli provádět parkour v místech katastrof.
     Komentáře
  • Osel

    Sklofen je novým hybridním 2D materiálem pro pokročilou elektroniku

    Před 1 měsícem
    2D materiály nabízejí fascinující možnosti. Až doposud ale bylo obtížné je kombinovat do podoby hybridních 2D materiálů, který by rozšiřovaly spektrum jejich vlastností. Tým vedený odborníky Rice University přichází s průlomem v podobě sklofenu (glafenu), který propojuje grafen s křemičitým sklem.
     Komentáře
  • Osel

    Quaise s gyrotronem směřují ke geotermální energii

    Před 1 měsícem
    Spin-off institutu MIT Quaise Energy vrtá do hlubin mikrovlnným gyrotronem. Nedávno zvládli demonstrační show s 100 kW gyrotronem, který jel zhruba na poloviční výkon a propálil asi 2 centimetry horniny za minutu. Do tří let hodlají spustit 50 MW geotermální elektrárnu v Oregonu.
     Komentáře
  • Osel

    Startup Interlune představil prototyp stroje pro těžbu helia-3 na Měsíci

    Před 1 měsícem
    Velmi žádané helium-3, které je na Zemi nesmírně vzácné, se údajně povaluje na Měsíci. Startup Interlune tam chce tenhle pozoruhodný izotop těžit a přepravovat ho na Zemi. Se společností Vermeer vyvíjí elektrické rypadlo, které zajistí první krok lunární těžby helia-3.
     Komentáře
  • Osel

    Starship: SpaceX na rozcestí mezi hvězdnou revolucí a drahým ohňostrojem

    Před 1 měsícem
    Program Starship společnosti SpaceX, ten velký sen Elona Muska o kolonizaci Marsu a revoluci v kosmické dopravě, se nachází v bodě, kde se potlesk nad technickou smělostí mísí s nervózním pokašláváním nad sérií velkolepých explozí a protahujícím se vývojem.
     Komentáře
  • Osel

    Dokážeme detekovat primordiální černé díry díky gravitačním vlnám?

    Před 1 měsícem
    Primordiální černé díry jsou v poslední době jako na šílené fyzikální horské dráze. Nejprve byly velmi slibné jako možné vysvětlení temné hmoty, pak to zkazilo Hawkingovo záření s gravitačními čočkami a zcela nedávno jim podala pomocnou ruku zátěž kvantové paměti. Úlevu by přinesla případná detekce gravitačních vln vytvořených při vzniku těchto dávných černých děr na počátku vesmíru. Povede se to někdy?
     Komentáře
  • Osel

    Kontaktní čočky s nanočásticemi poskytují superschopnost infrazraku

    Před 1 měsícem
    Čínský tým vyvinul kontaktní čočky s nanočásticemi ze zlata, fluoru, sodíku, gadolinia, ytterbia a erbia, které smíchali s tradičními polymery kontaktních čoček. Jak potvrdily testy na myších a také na lidech, s těmito čočkami je možné vidět blízce infračervené záření. Superschopnosti pro každého!
     Komentáře
  • Osel

    Jak na sofisty?

    Před 1 měsícem
    Jsou to ziskuchtiví nepřátelé filosofie a poctivých lidí? Nebo svobodní myslitelé, nesvázaní tradicí a marnými metafyzickými spekulacemi? Přinesli nám lidská práva a humanitní vědy, nebo podvodnou rétoriku a zmatek? Možná stačí nesednout na lep Platónovi a Aristotelovi, že si musíme vybrat pouze mezi sofisty a zásvětní metafyzikou.
     Komentáře
  • Osel

    Dávná DNA odhalila následky bezohledné etnické čistky ve Španělsku

    Před 1 měsícem
    Filip III. Španělský v roce 1609 spustil etnickou čistku morisků, potomků muslimů na Pyrenejském poloostrově, kteří byli po pádu Granady přinuceni přestoupit ke křesťanství. Zatímco vojenský pád muslimů se na genech lidí pohřbených ve Španělsku téměř neprojevil, etnická čistka téměř vymazala DNA severoafrického původu v tehdejším Španělsku.
     Komentáře
  • Osel

    Kdo píše lepší práce? ChatGPT nebo studenti?

    Před 1 měsícem
    Je to dilema: Napsat text sám nebo svěřit jeho vypracování umělé inteligenci? Pokud vám záleží na tom, aby váš text u čtenářů zabral, je odpověď jednoznačná.
     Komentáře
  • Osel

    Dělostřelecké projektily s ramjetem se mění na nadzvukové rakety

    Před 1 měsícem
    Tiberius Aerospace vyvinuli ramjetový systém Spectre pro standardní 155 mm dělostřelecké projektily podle standardu NATO. Když takový projektil vystřelí houfnice, letí rychlostí až Mach 3,5 do výšky 19 800 metrů a do vzdálenosti 150 kilometrů. Díky hybridní GPS/inerciální navigaci a AI zaměřování zasáhne cíl s rozmezím 5 metrů.
     Komentáře
  • Osel

    Protivná evoluční zátěž: Zuby nejsou tím, čím se zdají být

    Před 1 měsícem
    Až vás zase někdy budou bolet zuby, můžete se utěšovat tím, že v ústech vlastně nemáme mechanické drtiče potravy. Díky mimořádnému evolučnímu podrazu zuby nejspíš jsou bývalé smyslové orgány dávných rybovitých potvor, z nichž jsme se vyvinuli. Jejich pravěká smyslová funkce se redukovala na jedinou věc – přehnaně zesilují nepříjemné vjemy v ústné dutině. Zuby bolí omylem. Aby je čert vzal!
     Komentáře
  • Osel

    Kliešťová sezóna opäť začína

    Před 1 měsícem
    Niekoľko zaujímavostí, ktoré sú hodné pripomenutia pred nastávajúcim teplým obdobím, v ktorom si zas mnoho ľudí prinesie z prírody nechcený suvenír - prisatého kliešťa.
     Komentáře
  • Osel

    Záhadný gigant Oxalaia

    Před 1 měsícem
    …aneb Představení obřího brazilského spinosaurida
     Komentáře
  • Osel

    Rozběsněná hvězda: Nejsilnější známá bouře na Slunci se odehrála před 14 300 lety

    Před 1 měsícem
    V roce 12350 před naším letopočtem se Slunce rozlítilo a odpálilo extrémní sluneční bouři. Byla děsivá a překonala všechno, o čem máme záznamy, buď historické anebo v podobě izotopů, které nacházíme v pravěkém dřevě nebo třeba ledu. Je to špatná zpráva pro odhady možných škod, jaké by taková událost, až k ní zase dojde, mohla způsobit.
     Komentáře
Reklama