Zavřít
Osel

Osel

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Osel
  • Osel

    V USA poprvé vypustili raketu s rotačním detonačním pohonem

    Před 1 dnem
    Venus Aerospace psali historii, když ve středu na Spaceport America v Novém Mexiku jako první v USA vypustili zařízení s rotačním detonačním pohonem a současně jako první na světě letěli s tímto pohonem, který měl vysoký tah. Vývoj hypersonických technologií pokračuje na plný plyn.
     Komentáře
  • Osel

    Solární energie: Reakce na vaše komentáře a pohled do blízké budoucnosti (Část 3)

    Před 2 dny
    Třetí díl seriálu o solární energetice reaguje na živou diskusi čtenářů k předchozím textům. Autoři se zaměřují na praktické aspekty inteligentního řízení FVE, náklady na údržbu, životnost komponent a roli dotací. Článek rovněž otevírá téma budoucnosti fotovoltaiky, zejména v kontextu povinných instalací dle směrnice EPBD a estetického potenciálu stavebně integrované fotovoltaiky (BIPV), která slibuje elegantnější a efektivnější začlenění solárních technologií do našich domovů.
     Komentáře
  • Osel

    Alpha Evolve: Google vyvinul superpokročilou inteligenci pro tvorbu algoritmů

    Před 2 dny
    Převratná inteligence AlphaEvolve je tak dobrá, že si ji Google zatím nechává pro sebe. Je to univerzální programovací inteligence založená na generativních inteligencích rodiny Gemini, která pomůže s jakýmkoliv programováním či algoritmy. Googlu už její rady údajně ušetřily závratné částky. Očekávání jsou obrovská!
     Komentáře
  • Osel

    Jeskyně na Antiparu, v níž prý kuli pikle Alexandrovi generálové

    Před 2 dny
    Velká a hluboká krápníková jeskyně na kykladském ostrově Antiparu bývala kultovním místem Artemidy. Nespolehlivé legendy o antických spiklencích blednou proti tomu, co zde roku 1673 prováděl markýz de Nointel, provázený hordou kléru, pirátů a tureckou posádkou. A byl tam i pan král.
     Komentáře
  • Osel

    Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů

    Před 2 dny
    Těla živočichů i rostlin nesmírně slabě září v oblasti viditelného záření. Lidské oko by muselo být tisíckrát citlivější, abychom tohle záření mohli vidět. Není to ale žádná čarodějná aura, nýbrž rutinní chemie a fyzika. Shodou okolností by se toto záření mohlo stát základem nových diagnostických metod.
     Komentáře
  • Osel

    Svižný čínský tyranosauroid

    Před 3 dny
    …aneb Jak rychle se pohyboval Yutyrannus huali
     Komentáře
  • Osel

    Genetický majstrštyk: Pavouci, kteří vyrábějí světélkující pavučinu

    Před 3 dny
    Výzkumný tým Universität Bayreuth vyrobil první geneticky editované pavouky na světě. Nejsou informace o tom, že by někoho pokousali, ale pro jistotu nebude od věci sledovat zaměstnance příslušné laboratoře, jestli se u nich neprojevují superschopnosti. V tomto případě by to bylo esteticky světélkující pavoučí hedvábí!
     Komentáře
  • Osel

    Anatomie jaderné bomby

    Před 3 dny
    Dva dny po publikaci článku, zda mohou z vyhořelého paliva Ukrajinci vyvinout atomovou bombu (zde na Oslovi), zveřejnily britské The Times závěry ze zprávy pro ukrajinské ministerstvo obrany zabývající se obdobnou problematikou. Ve zprávě se tvrdí, že Ukrajina je schopna vyvinout plutoniovou bombu typu Fat Man v rámci měsíců.
     Komentáře
  • Osel

    Soláry na střeše podruhé: Inteligentní řízení a jeho vliv na efektivitu a perspektivy

    Před 4 dny
    Navazující článek na téma ekonomiky střešních fotovoltaických elektráren se tentokrát zaměřuje na klíčovou roli inteligentního řízení. Z pohledu softwarového architekta z praxe zkoumá, jak optimalizace vlastní spotřeby pomocí prediktivních algoritmů a dynamického řízení spotřebičů ovlivňuje nejen návratnost investice, ale i celkový uživatelský komfort.
     Komentáře
  • Osel

    Nová taxonomie paměti v umělé inteligenci: Pokus o řád v digitálním chaosu

    Před 4 dny
    Nová taxonomie paměti v umělé inteligenci konečně vnáší řád do chaosu fungování velkých jazykových modelů. Šest základních operací odhaluje, jak si AI skutečně "pamatuje" a proč je to důležitější, než si myslíme.
     Komentáře
  • Osel

    Vesmír tepelně umírá mnohem rychleji, než jsme mysleli

    Před 5 dny
    Trio vědců nizozemské Radboud Universiteit spočítalo, že vypařování Hawkingovým zářením se netýká jen černých děr. Podle nich se tímto způsobem vypařují i jiné objekty s gravitačním polem. Nejdéle by ve vesmíru měli vydržet bílí trpaslíci, kteří se vypaří za 10 na sedmdesátou osmou let. Pak cvrkot ve vesmíru ustane nadobro, pokud platí model rozpínání donekonečna.
     Komentáře
  • Osel

    Fermiho paradox pod drobnohledem: Kolik civilizací bychom už měli slyšet?

    Před 5 dny
    Jsme ve vesmíru sami? Fermiho paradox – rozpor mezi vysokou pravděpodobností existence mimozemských civilizací a absencí důkazů o nich – trápí vědce i laiky už desítky let. Nová studie se pokouší tento paradox kvantifikovat pomocí dat z projektů SETI. Jaká je šance, že jsme nějaký signál už měli zachytit, a co to vypovídá o počtu a životnosti potenciálních kosmických sousedů?
     Komentáře
  • Osel

    Experiment MADMAX pátrá po temných fotonech: Zatím nic

    Před 6 dny
    Pozoruhodný MADMAX neboli MAgnetized Disk and Mirror Axion eXperiment má ambice najít temné fotony nebo případně axiony. V obou případech jde o velmi lehké kandidáty na temnou hmotu. Pilotní testy s malým prototypem neobjevily nic, ale alespoň ověřily, že MADMAX funguje. V budoucnu by větší verze této technologie mohly dostát svému jménu a přinést průlom. Uvidíme.
     Komentáře
  • Osel

    Solární panely na střeše: Zlatý důl, nebo černá díra na peníze?

    Před 6 dny
    Fotovoltaika láká příslibem úspor i ekologie, ale vyplatí se skutečně investice do slunce na střeše? Podívali jsme se na čísla stará i nová a ptáme se, zda je návratnost jistá, či jen zbožným přáním.
     Komentáře
  • Osel

    Splněný sen alchymistů. Detektor ALICE potvrdil přeměnu olova na zlato

    Před 6 dny
    Alchymisté a jejich sponzoři snili o tom, že transmutují olovo na zlato. Částicoví fyzici si našli ještě mnohem lepší sponzory, postavili jednu z nejdražších mašin světa a na ní skutečně vyrábějí zlato z olova. Jde o pikogramy zlata, které zase ve zlomku sekundy zaniká předvádí pomíjivost materiálního bohatství.
     Komentáře
  • Osel

    Honí se akademici za zlatem na burze nebo jen za citacemi?

    Před 7 dny
    Představa osamělého génia, který ve své laboratoři či univerzitní pracovně rozlouskne kód finančních trhů a pomocí matematiky a počítačů promění intelektuální kapitál v hmatatelné bohatství, je lákavá.
     Komentáře
  • Osel

    Postapo zemědělství: Jak město střední velikosti přežije zhroucení civilizace?

    Před 7 dny
    Katastrofy jsou vzácné. Čím větší, tím vzácnější. Nicméně, pokud by opravdu došlo k nějaké globální katastrofě, jako by byla intenzivní solární bouře, extrémní pandemie nebo třeba jaderná patálie, nejspíš by se do značné míry rozpadl obchod. Nedostatek kritických zdrojů, jako je například palivo, by vedl k narušení produkce a zpracování potravin a tím pádem ke hrozbě hladomoru, především pokud jde o města, v nichž je velkém množství lidí závislých na dovozu potravin.
     Komentáře
  • Osel

    Fyzika z křemíku: Když umělá inteligence hledá vzorečky vesmíru

    Před 8 dny
    Představa, že by počítač mohl sám, jen na základě dat, odhalit fundamentální zákony přírody, je snem mnoha vědců už desítky let. Vzpomeňme si na Richarda Feynmana – génia s neuvěřitelnou intuicí, který dokázal vidět fyzikální zákony v obyčejných jevech. Dokázala by něco takového i umělá inteligence?
     Komentáře
  • Osel

    IXPE odhalila původ rentgenového záření ve výtryscích černých děr

    Před 8 dny
    Vesmírná observatoř IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer) dokáže jako jediná z dnešních observatoří měřit polarizované rentgenové záření. Astrofyzici toho využili k rozluštění letité záhady původu rentgenového záření v extrémním prostředí výtrysku supermasivní černé díry.
     Komentáře
  • Osel

    Odhad oběžné doby deváté planety (Planet Nine) na základě Grand Alignments

    Před 9 dny
    Na základě analýzy významných seřazení planet Sluneční soustavy (tzv. Grand Alignments) a požadavku na symetrii systému autoři odhadují nejpravděpodobnější oběžnou dobu hypotetické Planety IX na přibližně 17 900 let, což odpovídá velké poloose dráhy kolem 690 AU. Článek navazuje na předchozí úvahy o možné poloze této planety a diskutuje i alternativní scénáře a srovnání s jinými modely a pozorováními.
     Komentáře
  • Osel

    Za tělem, za časem: Prchavé umění ve Střední Evropě a ozvěny ze Severu

    Před 9 dny
    Ponořte se s námi do fascinujícího, a přece tak nepolapitelného světa performance art. Tímto článkem proplujeme od jeho esence, kde tělo a čas tančí na hraně pomíjivosti, přes tepající středoevropskou scénu plnou břitké kritiky i něžné poezie, až k paradoxům trhu s uměním, který se snaží spoutat neuchopitelné. Je to umění, které provokuje, nutí k zamyšlení a možná právě svou prchavostí zanechává nejhlubší stopy v naší vnímavosti.
     Komentáře
  • Osel

    Největším druhohorním tvorem mohl být obří ryboještěr

    Před 10 dny
    …aneb Jak velký byl Ichthyotitan severnensis
     Komentáře
  • Osel

    Mohutný silovoň z amerických pralesů vyznává ďábelskou ekologii

    Před 10 dny
    Blesky každým rokem zasáhnou miliony stromů. Impozantní silovoň v amerických pralesích si z toho udělal brutální ekologickou strategii. Tyčí se nad prales, čímž na sebe blesky přitahuje jako mucholapka mouchy. Zásah bleskem v pohodě přežije a blesk zlikviduje jeho konkurenci. Ekologie nezná hranic.
     Komentáře
  • Osel

    Mozky na kari: Lahlouova diagnóza kognitivního zahlcení v éře AI

    Před 10 dny
    Stojíme na prahu éry umělé inteligence, leč možná spíše balancujeme na hraně informačního útesu. Salem Lahlou přichází s diagnózou "společenského kognitivního zahlcení", jež hrozí proměnit naše mozky i instituce v největší brzdu pokroku, ne-li přímo v existenční riziko.
     Komentáře
  • Osel

    Nová kvantová teorie gravitace přibližuje teorii všeho

    Před 11 dny
    Kdo by nechtěl smířit obecnou relativitu s kvantovou mechanikou? Dvojice finských fyziků vytvořila kalibrační teorii (gauge theory) gravitace se symetrií, která je podobná symetrii Standardního modelu částicové fyziky. Mohla by otevřít cestu ke kompletní kvantové teorii gravitace.
     Komentáře
  • Osel

    Kvantová inspirace pro lovce exoplanet: SPADE proti šumu reality

    Před 11 dny
    Nová metoda detekce exoplanet SPADE slibovala kvantovou optimalitu, leč realita experimentálního šumu ji dohnala. Ukazuje se však, že i s nedokonalostmi si vede překvapivě dobře, ba lépe než osvědčené techniky, alespoň v určitých situacích.
     Komentáře
  • Osel

    Proč je Venuše žlutá a jak hledáme život na Marsu

    Před 12 dny
    Zhruba před dvěma měsíci Honza slíbil, že pro Osla napíše sérii článků o hledání života na Marsu. Bohužel s kolegyní Yeon Joo Lee z Koreje objevili, že kapalina tvořící mraky Venuše je nejspíše černá, takže všechen čas, kdy nepracuje na hledání života na Marsu, tráví teď s Venuší. Měl ale v Česku přednášku, na níž rádi odkazujeme. Protože jde o jeho poznatky a myšlenky, je zde uveden jako autor článku.
     Komentáře
  • Osel

    Brno: Kde se chromozomy (ne)zkracují a vědci kouří dýmku

    Před 12 dny
    Brno není jen o vile Tugendhat a věčných debatách o poloze nádraží; v jeho laboratořích se totiž rozplétají základní otázky života a stárnutí na samých koncích našich chromozomů. Poznejte světový výzkum telomer, který odhaluje překvapivé evoluční zvraty.
     Komentáře
  • Osel

    Duše ve stroji: Jak psychologie mění svět umělé inteligence

    Před 12 dny
    Mohou stroje myslet nebo cítit jako my? Nová studie zkoumá, jak psychologie proniká do světa velkých jazykových modelů a zda je to jen sofistikovaná hra na city, nebo skutečný krok k umělé inteligenci s lidskou tváří.
     Komentáře
  • Osel

    Vesmírná alchymie: Hvězdotřesení magnetaru stvoří zlatý poklad

    Před 13 dny
    Mimořádný gama výtrysk magnetaru SGR 1806–20 z roku 2004 nasměroval vědce k tomu, že extrémní události na magnetarech představují další typ míst, kde probíhá r – proces, zodpovědný za výrobu velmi těžkých prvků ve vesmíru. Jeden takový výtrysk upeče tolik atomů těžkých prvků, že to odpovídá třetině Země.
     Komentáře
  • Osel

    Věda Star Wars: Skutečný výzkum z předaleké galaxie

    Před 13 dny
    Hvězdné války nejsou jen pohádkou z předaleké galaxie, ale i překvapivě vážným předmětem vědeckého bádání. Od ekonomiky Hvězdy smrti po diagnózu Anakina Skywalkera, věda nachází v Síle nečekanou inspiraci i laboratorní materiál.
     Komentáře
  • Osel

    Meteorologie v řecké archaické a klasické době

    Před 13 dny
    Meteorologie je jednou z formativních přírodních věd staré řecké kultury, spolu s astronomií. Astronomie je díky pravidelnosti velké části nebeských pohybů přímo vzorem vědeckosti. Jak je možné, že se s ní meteorologie mohla v 6. a 5. století před n. l. poměřovat? Základní role meteorologické metafory patří k opomíjeným tématům zrodu antické vědy.
     Komentáře
  • Osel

    Démoni modelování a hledání mimozemských plynů

    Před 14 dny
    Vědci jásají nad možnými detekcemi plynů, dokonce i biosignatur jako je dimethylsulfid, v atmosférách vzdálených exoplanet typu K2-18 b. Jenže nová studie ukazuje prstem na záludnosti modelování těchto dat. Než propukneme v nadšení nad objevem mimozemského života, je prý třeba prověřit, zda nejde jen o statistického démona či artefakt příliš úzkého výběru modelů.
     Komentáře
  • Osel

    Prokletí lidského rodu? Hojíme se třikrát pomaleji než šimpanzi

    Před 14 dny
    Když se poraní primáti, včetně našich nejbližších příbuzných šimpanzů, všichni se hojí zhruba stejně rychle. Dokonce i hlodavci, když na to přijde, se také hojí srovnatelnou rychlostí. Ale lidi ne. Jak ukázaly experimenty, lidem se poranění hojí zhruba třikrát pomaleji. Co jsme komu udělali?
     Komentáře
  • Osel

    Gravito-optický efekt: Chytáme gravitační vlny na světlo?

    Před 15 dny
    Současné detektory gravitačních vln slyší jen "hluboké tóny" vesmíru do pár set kHz, což nám může bránit v zahlédnutí exotických jevů. Nový koncept gravito-optického efektu, využívající ohyb světla na gravitační vlně zesílený v optickém rezonátoru, slibuje otevřít okno k dosud neslyšeným vysokým frekvencím (MHz-GHz) a hledat tam stopy nové fyziky.
     Komentáře
  • Osel

    Anatomie zombie vulkánu: Co vyvolává neklid ve spící sopce Uturuncu?

    Před 15 dny
    Bolivijský stratovulkán Uturuncu soptil naposledy před zhruba 250 tisíci let. Přesto se ale stále chvěje geologickou aktivitou, což mu vyneslo škodolibou přezdívku „zombie vulkán.“ Mezinárodní tým geologů mu provedl seismickou tomografii vulkanického přívodního systému a tvrdí, že riziko bezprostřední erupce je mizivé.
     Komentáře
  • Osel

    Čínská kosmická odysea: Od Nebeského paláce po lunární ambice a komerční dravce

    Před 16 dny
    Čínská kosmonautika zažívá bezprecedentní rozmach na všech frontách – od plně funkční orbitální stanice Tchien-kung a ambiciózních plánů na přistání na Měsíci před rokem 2030, přes explozivní růst komerčního sektoru až po tajemný vojenský kosmoplán a budování cislunární infrastruktury. Rudý drak v kosmu už není jen pozorovatelem, ale aktivně utváří pravidla hry a jeho komplexní strategie si zaslouží pozornost.
     Komentáře
  • Osel

    Sebevražedná dronová střela Lumberjack vypouští přesně naváděnou submunici

    Před 17 dny
    Bizarně pojmenovaný „Dřevorubec“ společnosti Northrop Grumman je jako kříženec mezi sebevražedným tryskovým dronem a inteligentní střelou s plochou dráhou letu, schopnou nést kazetovou hlavici. Velmi levný Dřevorubec může být odpalován ze vzduchu, povrchu i vodní hladiny, přičemž může nést vlastní přesně naváděnou mikromunici, snad již existující Hatchet.
     Komentáře
  • Osel

    Arrhinoceratops slaví stovku

    Před 17 dny
    …aneb Jak byla objevena „tvář bez rohu na nose“
     Komentáře
  • Osel

    Jedna z možných poloh deváté planety (Planet Nine)

    Před 17 dny
    Na základě změn sluneční aktivity a společné synchronizace orbit TNO objektů (Batygin a Brown 2016) se s největší pravděpodobností ukazuje, že na periferii naší Sluneční soustavy se nachází jedna planeta o hmotnosti větší než Země – planeta Nine (Planet IX) (Kalenda a kol. 2018). Pro určení aktuální polohy planety Nine nepostačují údaje o její možné orbitě, protože rozsah možných poloh je velice široký, téměř polovina orbity (Reimann 2017).
     Komentáře
  • Osel

    Těla v akci: Současná česká performance na mapě Evropy

    Před 17 dny
    Od provokativních akcí v normalizační šedi po dnešní feministické rituály a digitální experimenty – česká performance žije, dráždí a nutí k zamyšlení. Prozkoumejte s námi tuto dynamickou scénu plnou těl, nápadů a občas i třpytek, která aktivně komunikuje s Evropou i naší současností.
     Komentáře
  • Osel

    Eos: Poblíž Sluneční soustavy bylo překvapivě objeveno temné mračno

    Před 17 dny
    Hvězdy se obvykle rodí v temných molekulárních mračnech, která bývá obtížné vystopovat. Vědci poprvé využili přímou detekci dalekého ultrafialového záření molekulárního vodíku, kterou provedl vesmírný spektrograf FIMS-SPEAR a vystopovali doposud neznámé relativně blízké mračno Éós, pojmenované po řecké bohyni úsvitu a červánků.
     Komentáře
  • Osel

    Kde končí Sluneční soustava? Hranice vesmíru, planety Devět a komerční lety ke hvězdám

    Před 18 dny
    Kde končí Sluneční soustava? Jednoduchá otázka, ale odpověď je překvapivě složitá. Není to totiž jedna čára ve vesmíru, ale spíše několik hranic definovaných různými fyzikálními jevy – od dosahu slunečního větru (heliosféra) po gravitační nadvládu Slunce sahající až k Oortovu oblaku.
     Komentáře
  • Osel

    Úspěch v nanotechnologiích: Vědci potetovali živé želvušky

    Před 19 dny
    Jak zabavit nanoinženýry, aby nezlobili? Dejte jim želvušky a elektronový mikroskop s tetovacím salonem. Želvušky ve stavu kryptobiózy jsou nesmírně odolné a jak se ukázalo, zmrazení a tetování pod elektronovým mikroskopem jich přežije zhruba 40 procent. Co asi potetují příště?
     Komentáře
  • Osel

    Politická polarizace: Proč americký pohled nestačí a co s tím můžeme dělat

    Před 19 dny
    Výzkum politické polarizace se nepřiměřeně zaměřuje na USA, což zkresluje naše chápání tohoto globálního fenoménu a může vést k nevhodným řešením. Článek shrnuje současné poznatky o polarizaci ve světě a zdůrazňuje potřebu vyváženějšího, globálnějšího přístupu k jejímu studiu.
     Komentáře
  • Osel

    „Nedívej se na můj prst, dívej se, kam ukazuji“: Ladislav Hejdánek a hledání živé pravdy

    Před 19 dny
    Před pěti lety zemřel Ladislav Hejdánek (1927–2020), filosof, disident a myslitel, jehož dílo přesahuje hranice tradiční filozofie. Jeho myšlenky, zaměřené na živou pravdu a kritiku zpředmětňování skutečnosti, zůstávají inspirativní i v 21. století.
     Komentáře
  • Osel

    Vypěstované náhradní zuby jsou zase o něco blíž

    Před 19 dny
    Pokud jde o zuby, pravidlo, že je nutné chodit s bolavým zubem co nejdřív k zubaři, protože nový nenaroste, by mohlo být brzy ze hry. Britský tým vyvinul hydrogel, v němž spokojeně rostou zuby z kmenových buněk. Teď vymýšlejí, jak nejlépe dostat vypěstované zuby do chrupu pacienta.
     Komentáře
  • Osel

    Planeta Devět stále uniká, ale astronomové mají nového nadějného kandidáta!

    Před 19 dny
    Analýza více než dvacet let starých infračervených snímků z misí IRAS a AKARI odhalila objekt pohybující se způsobem odpovídajícím hypotetické planetě Devět. Tento jediný nadějný kandidát, který prošel přísným výběrem, nyní čeká na potvrzení své dráhy pomocí dalších pozorování moderními dalekohledy.
     Komentáře
  • Osel

    Kolem autobusové linky Přístav – Chóra – Vinařství – Biskupství (a dál a výš)

    Před 19 dny
    Další pozoruhodnosti odlehlého kykladského ostrova Sikinu, včetně antického posvátného místa na vrcholku Agia Marina a skvělého vína.
     Komentáře
  • Osel

    K nejbližší černé díře a dál: Vize mezihvězdných misí v éře pokročilých technologií

    Před 20 dny
    Mezihvězdné lety, jako je odvážný plán mise k černé díře pro test relativity, posouvají hranice našeho poznání i technologií. Prozkoumejte s námi vývoj konceptů od gigantických fúzních lodí po flotily nanoplachetnic a odhadovaný dopad budoucí automatizace na uskutečnění těchto vizí.
     Komentáře
  • Osel

    Masivní hvězdy se při vzniku těžkých prvků rozpouštějí na nukleony

    Před 20 dny
    Budiž neutrony! Tým fyziků Los Alamos National Laboratory, kteří se nebojí extrémů, zkoumal okolnosti vzniku velmi těžkých prvků. Navrhují, že fotohadronické interakce, v nichž vysokoenergetické fotony astrofyzikálních výtrysků rozpustí atomová jádra hvězdného materiálu na nukleony. Zaplaví tím místo činu neutrony, které nastartují tvorbu těžkých prvků.
     Komentáře
  • Osel

    Algoritmy, sentiment a korelace: Jak kvantitativní analýza krotí (nebo nekrotí) kryptoměny

    Před 21 dny
    Tento článek vznikl jako výsledek živé, místy až vášnivé diskuze mezi jeho autory, jejichž protichůdné pohledy na kryptoměny odrážejí širší společenskou debatu. Rozhodli jsme se tento dialog zachovat jako součást textu.
     Komentáře
  • Osel

    Kvantové víry světla: Nový klíč k tajemstvím gravitačních vln?

    Před 22 dny
    Vesmír k nám neustále promlouvá jazykem gravitačních vln – nepatrných záchvěvů samotné tkáně časoprostoru, které vznikají při těch nejdramatičtějších událostech, jako jsou srážky černých děr a neutronových hvězd.
     Komentáře
  • Osel

    Čas a prostor z nového úhlu pohledu: Fyzici zkoumají dimenzi pro světlo

    Před 22 dny
    Fyzici kácejí desítky let staré paradigma časové dimenze a snaží tuto unikátní dimenzi pojmout novým způsobem. Tým evropských fyziků prostudoval časoprostorové topologické události, které jsou pozoruhodně odolné vůči rušivým vlivům. Na obzoru se rýsují zajímavé aplikace.
     Komentáře
  • Osel

    Japonský bleskosvodný dron navádí v bouřce blesky

    Před 23 dny
    Úder blesku nejspíš zcela zničí dron, pokud se mu připlete do cesty. Bleskosvodná multikoptéra japonské společnosti NTT nejen že se blesků nebojí, ale jejich zásah ustojí a nasměruje blesk na vybrané místo na zemi. Mohla by se stát leteckým bleskosvodem a současně lapačem blesků pro bleskovou energetiku. Vývoj je v plném proudu.
     Komentáře
  • Osel

    Digitální stíny minulosti: Jak se Skynet a Hitler potkávají ve vaší kapse

    Před 23 dny
    Znáte to. Projíždíte zprávy na mobilu, lajkujete fotky koťátek a najednou na vás vyskočí reklama na něco, o čem jste si před chvílí jen povídali s kolegou.
     Komentáře
  • Osel

    Przybylského hvězda: Chemická zoo, radioaktivní záhada a astrofyzikální hlavolam

    Před 23 dny
    Ve vesmíru existují objekty, které jako by se vzpíraly našemu chápání, objekty tak podivné, že nutí astronomy a fyziky přehodnocovat zavedené teorie a posouvat hranice poznání. Jedním z nejpozoruhodnějších a nejzáhadnějších z nich je hvězda HD 101065, známá jako Przybylského hvězda.
     Komentáře
  • Osel

    T. rex už je zase na vymření

    Před 24 dny
    …aneb Proč je dnes většina koster v soukromých rukou
     Komentáře
  • Osel

    Ploché rotační křivky na obřích škálách: Výzva pro temnou hmotu, nebo potvrzení?

    Před 24 dny
    Jedním z nejikoničtějších důkazů pro existenci temné hmoty, té tajemné, neviditelné substance, která dominuje hmotě vesmíru, jsou rotační křivky galaxií.
     Komentáře
  • Osel

    Dešťová energetika: Jak těžit elektřinu, když prší?

    Před 24 dny
    Vodní energetika bývá vázaná na vodní toky, nádrže, vlny nebo mořská pobřeží. Dešťová energetika by mohla využívat kapky deště, které jsou dostupné alespoň někdy téměř kdekoliv. Nová technologie týmu National University of Singapore těží energii z kapek procházejících trubičkami.
     Komentáře
Reklama