Zavřít
Radiožurnál

Radiožurnál

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Radiožurnál
  • Radiožurnál

    Odpolední publicistika: Následky blackoutu. Kontroly na německo-polských hranicích

    Před 10 hodinami
    Jaké otázky dnes probírala Bezpečnostní rada státu v souvislosti s pátečním rozsáhlým výpadkem elektřiny v řadě regionů Česka? Jak s odstupem několika dnů hodnotí tuto mimořádnou situaci provozovatelé mobilních sítí a jaký efekt může mít reciproční rozhodnutí polské vlády obnovit kontroly na hranicích s Německem?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Na druhé straně tůně je o něco lepší svět,“ přibližují herečky tajemství filmu Na druhé straně léta

    Před 10 hodinami
    Tajemnou bránu, kterou jako protagonistky snímku Na druhé straně léta objevily, jim režisér Vojtěch Strakatý vysvětlit zakázal. Herečky Eliška Bašusová, Nikola Kylarová a debutující Lucie Fingerhutová průchod do jiného světa alespoň přibližují. „Je to prostě jiné prostředí, kde odplouvají naše problémy, které máme u nás doma nebo na chatě,“ nastiňuje Eliška Bašusová. Jak herečky prožívaly výkyvy počasí při natáčení nebo své první slavnostní uvedení na karlovarském festivalu?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Výpadek proudu byl hlavně souhrou okolností. Se španělským blackoutem se nedá srovnávat, míní odborník

    Před 11 hodinami
    Okolnosti rozsáhlého výpadku elektřiny ve velké části republiky se začínají vyšetřovat. Co o příčinách blackoutu víme už teď? Proč se rekonstrukce vedení, na němž došlo k pádu vodiče, odkládala deset let? Vladimír Kroc se ptal Michala Macenauera, odborníka na přenosové sítě a ředitele strategie poradenské společnosti EGÚ.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Andrijivka symbolizuje boje o každou vesnici Ukrajiny. Točit na frontě už nejde, říká dokumentarista Černov

    Před 12 hodinami
    Držitel Oscara za reportážní snímek 20 dní v Mariupolu uvádí na karlovarském festivalu nový film z blízkosti válečné fronty na Ukrajině nazvaný 2000 metrů do Andrijivky. „Hledali jsme příběh, který by představoval univerzální zážitky ukrajinských vojáků, kteří tehdy bojovali na dlouhé frontě tisíce kilometrů, který by byl symbolem jejich úsilí,“ popisuje válečný reportér Mstyslav Černov. Jak jako režisér uvažoval o tom, jak zachytit zkušenost vojáků na frontové linii?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Stretnutie s Richardem Trsťanem

    Před 15 hodinami
    Duchovní Gabriel Brendza vysvětli, proč může být odkaz svatých Cyrila a Metoděje zajímavý i pro dnešní mladou generaci. Slovenský spisovatel Dušan Dušek představil v Praze svoji knihu Děti v dešti. Herec Marián Chalány hraje hlavní postavu v inscenaci Krysař v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Úprava fotek pomocí AI? Facebook za takovou službu požaduje přístup ke všem snímkům v telefonu, upozorňuje Antivirus

    Před 15 hodinami
    Baví vás upravovat fotky, přidávat legrační filtry nebo se vylepšovat? V Americe tuto možnost nabízí Facebook a využívá při tom umělou inteligenci. Má to ale háček, potřebuje k tomu souhlas, že se dostane k vašim fotkám v mobilu. I těm, které jste Facebooku nikdy nedali.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Polední publicistika: Výpadek elektřiny v Česku. Americká dovozní cla. Zákaz fyzického trestání dětí

    Před 15 hodinami
    Jaké ponaučení vyplývá z pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny ve velké části Česka? Proč má jeho vyšetřování trvat týdny nebo dokonce několik měsíců? Jak rozumět plánům americké administrativy, pokud jde o blížící se lhůtu pro dohody o clech na dovoz do Spojených států? A jaký přínos by mohla mít nová česká legislativa zaměřená proti fyzickému trestání dětí?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Sbormistr je jeden z nejlepších filmů posledních deseti let. Hnusil jsem se sám sobě, říká představitel hlavní role Juraj Loj

    Před 15 hodinami
    „Jsem přesvědčený o tom, že je to nesmírně důležitý film. A tím, jak je nádherný, je pro mě tak hnusný a autentický,“ líčí herec Juraj Loj, představitel hlavní role ve filmu Sbormistr, který měl premiéru na festivalu v Karlových Varech. Jakým způsobem přistoupil k postavě inspirované Bohumilem Kulínským? A jak se mu spolupracovalo s neherečkami? Poslechněte si rozhovor z karlovarského festivalu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Ženy

    Před 17 hodinami
    Kdo neviděl v Karlových Varech herečku Dakotu Johnsonovou, jako by nebyl. Dlouze se včera večer zdravila na červeném koberci s fanoušky a rozdala desítky podpisů. Nejen Dakotě, ale i dalším ženám se věnujeme v dnešním díle podcastu VýVar.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Film, který přežil okupaci. V Karlových Varech měl premiéru nový snímek palestinské režisérky Cherien Dabis

    Před 19 hodinami
    Vše, co z tebe zbylo. To je film, který měl včera evropskou premiéru na festivalu v Karlových Varech. Mnoho diváků rozplakal a některé přinutil skandovat heslo „svobodná Palestina“. Snímek vypráví o rodině, jejíhož syna smrtelně postřelili izraelští vojáci a rodiče se rozhodli jeho srdce darovat nemocnému. V tomto případě bylo příjemcem izraelské dítě.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Armáda nabízí prázdninový výcvik pro středoškoláky. Zúčastnit se mohou na sedmi místech po celém Česku

    Před 20 hodinami
    Česká armáda se dlouhodobě snaží nalákat nové vojáky a vojačky. Loni si vyzkoušela pilotní projekt prázdninového výcviku pro středoškoláky starší osmnácti let, kterým prošla více než stovka mladých. Letos cvičení organizuje hned na sedmi místech po celém Česku. „Získají praktické zkušenosti s armádním prostředím a samozřejmě je tam i jako benefit finanční ohodnocení,“ říká podplukovník a velitel 72. mechanizovaného praporu Armády ČR Michal Voltr.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Chystáte se o prázdninách na Balt? Neberte si do moře nafukovací jednorožce, radí místní záchranáři

    Před 22 hodinami
    O Polsku se často mluví jako o budoucím novém Chorvatsku. Každým rokem tam na dovolenou míří více Čechů. Jedním z hlavních lákadel jsou bílé písčité pláže omývané Baltským mořem a na popularitě rychle nabývají i polská jezera. Dovolená u vody ale má svá rizika. V Polsku každoročně utone okolo 500 lidí a příčinou bývá hlavně nezodpovědné chování, včetně například užívání alkoholu. Každoročně před ním varují polští dobrovolní vodní záchranáři, kterým právě začíná nejvíc práce.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Češi by podle svých priorit měli být víc proevropští, říká dánská ministryně. Slibuje ambiciózní předsednictví

    Před 1 dnem
    Evropská unie řeší stejné problémy jako má Česko nebo Dánsko, a tak dává smysl řešit je společně, říká na úvod předsednictví své země v Radě EU dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerreová. Její vláda slibuje ambiciózní předsednictví, které se zaměří na bezpečnost, obranu, konkurenceschopnost, ale i na zelenou tranzici. Investice do zelených technologií je totiž podle ministryně cestou, jak se nenechat předběhnout Čínou nebo USA a jak si zajistit prosperitu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Nemocnice i osm kilo navíc. Máma je nejtěžší věc, co jsem kdy dělala, říká Elizaveta Maximová

    Před 1 dnem
    Hrála ve filmu Světýlka, úplně vidět tam ale nebyla. Teď bude naopak hodně vidět na obrazovkách České televize v novém filmu Máma, pro změnu v něm ale nebude příliš slyšet. Jak se Elizavetě Maximové film Jiřího Stracha natáčel? Jak náročnou přípravu kvůli roli podstoupila? A proč se sama rozhodla kvůli roli přibrat?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Vojtěch Vodochodský: Svoboda slova je pořád téma. A Vlny taky

    Před 1 dnem
    Karlovarský festival si nenechal ujít ani herec Vojtěch Vodochodský, který tu loni slavil úspěch společně s filmem Vlny, kde ztvárnil hlavní roli. V rozhovoru mluví o tom, proč je pro něj svoboda slova zásadní, jaké bylo natáčení s Jiřím Mádlem i v jaké roli začínal na Shakespearovských slavnostech.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Homolkovy si o Vánocích pouštíme místo pohádek. Je tam zachycena hluboká pravda, smějí se Formanovi

    Před 1 dnem
    Jan Pokorný si na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech povídal s herečkou Antonií Formanovou a Matějem a Petrem Formanovými – slavnými dvojčaty z legendárního filmu Ecce Homo Homolka. Společně zavzpomínali na to, jak se do role kluků vlastně dostali, co se dělo pod stolem i jaké to bylo vyrůstat v kočovném karavanu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Bruno má silné tělo, Simone je sladká a štíhlá.“ Lichtenštejnský kavárník pojmenovává kávové směsi po svých známých

    Před 1 dnem
    Začalo to jako modelový příklad v diplomové práci. Pak si Peter Demmel řekl, že by jeho kavárna s pražírnou nemusela zůstat jen na papíře. Dnes v domě nedaleko lichtenštejnského Vaduzu vyrábí desítky kilogramů kávy denně a jeho kavárna je vyhlášená nejen v regionu, ale taky za oceánem.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Forman na tričku, stáří na vlastní kůži. Sue Ryder ukazuje v Karlových Varech smysl charity

    Před 1 dnem
    Po červeném koberci se v následující reportáži z festivalových Karlových Varů neprojdete. Vezmeme vás 200 metrů od hotelu Thermal ke stánku, kde se lidé připravují na stáří. U karlovarské hlavní pošty se prezentuje charitativní organizace Sue Ryder, která se věnuje důstojnému stárnutí. Přispět můžete při aukci oblečení slavných umělců nebo si vyzkoušet, jak se cítí lidé, kteří už něco pamatují.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Muka s textem i noc na Spartě. Petra Nesvačilová představuje ve Varech film Kouzlo derby

    Před 2 dny
    Herečka a režisérka Petra Nesvačilová představuje na karlovarském filmovém festivalu snímek z fotbalového prostředí Kouzlo derby, který se do kin dostane 17. července. Jak moc velkým fanouškem fotbalu ona sama je? Proč pro ni byla nová role vystoupením z její herecké komfortní zóny? A proč pro ni bylo obtížné naučit se text?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Koni neporučíš.“ Zvířata udělala ze Zlatovlásky akční film, říká herec Tomáš Weber

    Před 2 dny
    Karlovy Vary jsou plné filmů, diváků a také herců. Dorazil i mladý herec Tomáš Weber, který ztvárnil postavu Jiříka v nové české pohádce Zlatovláska. Konzultoval roli s Petrem Štěpánkem, který si Jiříka zahrál před 50 lety? Jak obtížné bylo natáčení se zvířaty? A jak neobvyklé bylo natáčet v Česku krvavý horor?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    JAMU byl jeden velkej mejdan. Z Bartošky jsme udělali herce, Zedníčka jsme učili líbat, směje se herečka Jana Švandová

    Před 2 dny
    Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se letos poprvé uskuteční bez Jiřího Bartošky. Jana Švandová poznala svého hereckého kolegu už na gymnáziu. „Patřili jsme oba k těm nejhorším žákům, kteří propadali a pořád zlobili,“ směje se při vzpomínce herečka, díky níž se Jiří Bartoška stal hercem. Jak k tomu došlo? Co Janu Švandovou aktuálně herecky zaměstnává? A jak si užívá roli nstagramové babičky? Poslechněte si první z rozhovorů ze Sadové kolonády...
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Magazín Experiment: Jaké novinky chystá pro cestující pražské letiště? A jak se restaurují ohořelé dokumenty?

    Před 2 dny
    00:00 témata Magazínu Experiment00:44 moderní rentgeny a kontrola příručních zavazadel04:28 bezdrátové řízení strojů07:56 5G sítě v továrních halách10:00 restaurování ohořelých dokumentů14:25 chemikálie v těle dravých ryb 18:23 elektronika pěstovaná v těle mikrobů
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Jiří Bartoška sleduje festival z fotografií. „Chtěl by, abychom si to užili,“ zní z kolonády

    Před 2 dny
    Herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška sice před dvěma měsíci navždy odešel, i tak je ale na letošním festivalu stále přítomný. Večer při zahajovacím ceremoniálu padlo jeho jméno mnohokrát. A na to, co se děje na kolonádách, se Jiří Bartoška dívá z několika desítek černobílých velkoformátových fotografií. Je na nich zvěčněný se slavnými herci, se spolupracovníky nebo svými fanoušky. Ti na něj nemůžou zapomenout…
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Rozvodová novela nás vrací do komunismu, kdy byla spojena řízení o dětech a rozvodu. Ideje přebily realitu, míní advokátka Chudáčková

    Před 3 dny
    Rozvodová reforma, kterou schválil Senát, podle ministerstva spravedlnosti zjednoduší a urychlí rozvodová řízení. Budou proto rozvody pro děti zúčastněných méně traumatizující? Nebo jde novela ve skutečnosti proti zájmům dětí, zejména těch nejvíce zranitelných? „Nevidím přínosy té novely. Destabilizuje, justice ji odmítala, jejich připomínky nebyly vypořádány. Děsíme se toho,“ komentuje advokátka Markéta Chudáčková.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    V Misse brevis jsem se vypsal z nejranějších vzpomínek dětství. Její premiéra byla až osudově nezapomenutelná, vzpomíná Pavlica

    Před 3 dny
    Skladatel, zpěvák a vedoucí Hradišťanu Jiří Pavlica je také hudebním patronem Dnů lidí dobré vůle, jehož 26. ročník se koná 4.–5. července. „Večerům je dána symbolika být otevřený všem lidem dobré vůle, kteří na Velehrad přicházejí. A když to prodloužím do hudební řeči, tak být otevřený všem hudebním žánrům a všem slušným lidem, kteří chtějí na koncertu vystoupit,“ popisuje Jiří Pavlica. Kdo na Velehradě vystoupí?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Johnny Depp či Iva Janžurová. Ve znělkách festivalu vystupují české i hollywoodské herecké hvězdy. Která je vaše oblíbená?

    Před 3 dny
    Kolik stojí takový křišťálový globus z karlovarského filmového festivalu? Po odpovědi právě na tuto otázku pátrá herec Casey Affleck v černobílé znělce, která patří k naší největší filmové přehlídce stejně neodmyslitelně jako krátké hrané spoty.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Film Sbormistr bude mít kariéru nejen v Čechách, ale i v zahraničí, tuší umělecký ředitel KVIFF Karel Och. V čem je film unikátní?

    Před 3 dny
    Každé léto se Karlovy Vary na pár dní promění ve filmové město. Začíná 59. ročník karlovarského filmového festivalu. Do hlavní soutěže se dostaly dva české snímky – Raději zešílet v divočině a Sbormistr. „V našich očích tyto dva filmy nejlépe reprezentovaly něco, o co se snažíme dlouhodobě, a sice představovat talentované české tvůrce a tvůrkyně s velmi jasným názorem, se schopností oslovit publikum nejen české, ale zahraniční,“ přibližuje umělecký ředitel KVIFF Karel Och.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Folklor není raketová věda.“ Mistr z Podpolaní obnovil tradiční řemeslo a naučil se sám vyrábět kroje

    Před 3 dny
    Vyrobit slovenskou valašku, folklorní klobouk nebo opasek vyžaduje poctivou ruční práci. Staří mistři folklorních řemesel si ale své umění často žárlivě střežili a pozorovat je při práci bylo téměř nemožné. Mladší generace tak na Slovensku musela po tradičních postupech a speciálních fíglech mnohdy dlouze pátrat. Jak ale říká mistr Stefan Hukeľ, co lidé vymysleli, to člověk vyrobí. Díky němu se na Podpolaní na středním Slovensku podařilo obnovit výrobu tradičních klobouků.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    I z rozmazaných otisků prstů se dá určit pachatel. Stačí z nich odebrat DNA

    Před 4 dny
    Při šetření závažných trestných činů mohou kriminalistům pomoci i nejasné otisky prstů. Na bříšcích prstů se totiž zachytává jedinečná DNA každého člověka. Podle odborníků je to ale až poslední možnost vyhodnocení otisků, protože jedinečné značky se při tom zničí. Do budoucna ale může mít DNA v kriminalistice zásadnější roli, protože už teď z ní vědci umí vyčíst například barvu očí.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Převod financování nepedagogických pracovníků se vyplatí. Zřizovatelé uvidí lépe do provozu škol, říká Vystrčil

    Před 4 dny
    Senát po pětihodinové debatě schválil novelu školského zákona, a to i s kontroverzním převodem financování nepedagogických pracovníků na obce, města a kraje. Proč senátoři nevyslyšeli připomínky odborů, Asociace krajů a Sdružení měst a obcí? Dostanou zřizovatelé škol od státu na tyto platy dost peněz? A je správné bránit šéfce opozičního klubu, aby mluvila při jednání o programu schůze horní komory?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Filmové hity letošního léta? Návštěvnosti kin jednoznačně vládne F1 s Bradem Pittem. Vlny se dočkají milionu diváků, odhaduje Sladký

    Před 4 dny
    Česká kina nabídnou letos pestrou směs filmů. Jaké české filmy se budou ucházet o pozornost publika? „Je jich celá řada. Kouzlo derby určitě bude usilovat o to, aby dosáhlo na solidní divácká čísla, potom Sbormistr, film o jedné ze zásadních kauz v Česku. Uvidíme, jestli bude fungovat dokument Jarek o Jarkovi Nohavicovi. A závěrem léta přijde potom do kin Karavan, český film, který reprezentoval po dlouhých letech Česko v Cannes,“ přibližuje kritik Pavel Sladký.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Všichni muzikanti, kteří hráli na našem festivalu, byli nadšení. Česko má nejlepší obecenstvo na světě, říká Rudy Linka k Bohemia JazzFestu

    Před 4 dny
    Jazzový kytarista Rudy Linka v 18 letech nechal školy a odjel do Švédska studovat jazz, střídá život v Česku s životem v New Yorku. „Vždycky, když přijedu, přejdu Karlův most. Když přiletím do New Yorku, vstanu ráno a projdu celou Broadway. Je to krása. Když jezdím tam a zpátky, vždycky si uvědomím, co unikátního je v tom místě, kde zrovna jsem. Protože když tam jsi pořád, tak si toho nevážíš,“ zamýšlí se Rudy Linka. Už 20 let v Česku pořádá festival Bohemia JazzFest.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    59. ročník filmového festivalu vzpomíná na svého charismatického prezidenta i pohádkového Boha Jiřího Bartošku

    Před 4 dny
    Ke karlovarskému filmovému festivalu patřil neodmyslitelně desítky let herec Jiří Bartoška. Bez něj by možná ani naše největší filmová přehlídka neexistovala. V devadesátých letech pomáhal s Evou Zaoralovou festival vzkřísit, vedl ho pak přes tři desítky let.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    České školství čekají vážné problémy, změny v novele by nás měly lépe připravit na jejich řešení, říká ministr Bek

    Před 4 dny
    Do senátu míří novela školského zákona. Počítá třeba s tím, že mzdy školníků, kuchařek či uklízeček už nebude platit stát, ale obce a kraje. Ukotvuje pozice školního psychologa či sociálního pedagoga a může sloučit menší školy. „Považuji za důležité, abychom dokázali i v budoucnu financovat pozice školních psychologů, speciálních pedagogů, a je fér, aby financování podpůrných pracovních pozic převzaly obce. Ony rozhodují o tom, jak náročný bude provoz škol,“ říká ministr Bek.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Horka lámou rekordy. Vlny veder jsou nový normál. Budeme se muset přizpůsobit, varuje klimatoložka

    Před 5 dny
    Teploty v Evropě stoupají výš než obvykle. Češi, ale i sousední Němci mohou na teploměrech najít hodnoty blízké čtyřicítce. Jak dlouho budou vedra trvat a co je způsobuje? Jak těžké je předpovídat extrémní projevy počasí? Vladimír Kroc se i na to zeptal klimatoložky a meteoroložky České televize Taťány Míkové.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Horko svědčí mikrobům v jídle. Pozor si dejte na potraviny s vyšším obsahem vody

    Před 5 dny
    Třicet až třicet sedm stupňů – to je teplota, při které se nejrychleji kazí potraviny. Podle vědců za to mohou všudypřítomní mikrobi spolu s chemickými reakcemi. „Některé bakterie jsou schopny se rozmnožit třeba během dvaceti minut,“ vysvětluje Kateřina Demnerová z VŠ chemicko-technologické.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Postava strážmistra Topinky mi byla sympatická svým přístupem k životu. Žít život jako krásu gesta, jít do toho pozitivně, vypráví Robert Mikluš

    Před 5 dny
    Divadelní, filmový i seriálový herec Robert Mikluš, který proslul rolí strážmistra Topinky, se narodil v Ostravě, odkud se později na studia přestěhoval do Brna. Jednou z jeho domovských divadelních scén byla i Husa na provázku. „Potkal jsem tam lidi, kteří formovali moje divadelní i lidské myšlení. Byla to úžasná setkání,“ vzpomíná. Jeho nejnovější rolí je Othello v Letních shakespearovských slavnostech.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Filmový sál i bazén zasazený do skály. Unikátní hotel Thermal je symbolem karlovarského festivalu

    Před 5 dny
    Ocel, dýha, ostré linie – to je karlovarský Thermal. Monumentální stavba je hlavním centrem a také symbolem tamního filmového festivalu. První festivalové návštěvníky Thermal přivítal v roce 1977. „Pro filmaře z řady zemí je tu připraveno přes 500 lůžek, salonky a klubovny. Na festivalový ruch čeká kongresový sál s kapacitou 300 míst a hlavně krásné kino pro 1200 diváků, hostů 20. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech,“ hlásala dobová reportáž.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Před sto lety sci-fi, dnes realita. S myšlenkou samořiditelného auta poprvé přišel syn českých přistěhovalců

    Před 5 dny
    Auto, které se řídí samo. Tato myšlenka je stará už více než 100 let. Málo se ví, že jejím autorem je Čechoameričan z Chicaga Miles Breuer nebo Miloslav Breuer. Psal vědeckofantastické povídky a v jedné z nich takové samořiditelné auto vykreslil. Ve Spojených státech o tomto spisovateli právě vyšla knížka českého generálního konzula v Los Angeles Jaroslava Olši. Ten působí v Kalifornii, kde už cestující vozí taxíky bez řidiče společnosti Waymo.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Bez silného ministra zůstanou dobré nápady na papíře,“ říká Stroukal k práci NERV

    Před 6 dny
    Pomoc chudým regionům Česka a také budoucnost financování zdravotnictví byly tématy dnešního posledního jednání Národní ekonomické rady vlády v tomto volebním období. Má smysl debatovat o koncepčních materiálech tři měsíce před sněmovními volbami? Do jaké míry se radě dařilo a daří ovlivňovat rozhodování kabinetu? A jaké ekonomické úkoly a výzvy bude mít před sebou příští vláda bez ohledu na to, kdo ji bude sestavovat? Tomáš Pancíř se zeptal ekonoma Dominika Stroukala.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Konečně je tady léto!“ Švédsko oslavilo Midsommar – den, kdy světlo vítězí nad tmou

    Před 6 dny
    Letní slunovrat je v severských zemích jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Jeho oslava je pro tamní obyvatele srovnatelná třeba i s Vánocemi. Ve Švédsku je takzvané Midsommar státním svátkem, který lidé nejčastěji slaví na svých chatách, zahradách nebo v parcích, zkrátka kdekoliv venku, kde si můžou užít téměř nezapadajícího slunce.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Pitný režim v horkých dnech? Rozdělte příjem tekutin do celého dne a pijte minerálky, radí lékař

    Před 6 dny
    Lékaři upozorňují na to, že v horku je potřeba doplňovat také minerály. Jinými slovy, pít jen vodu nestačí. Proč není vhodné dohánět pití navečer? A čím opravdu doplnit tekutiny? Na to odpovídá předseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Vděčnost jako klíč k přítomnosti? Mysl je dělaná na hledání problémů, ale dá se natrénovat, říká onkopsycholog Martin Pospíchal

    Před 6 dny
    „Vděčnost je docela dobrý klíč pro to si uvědomit, co v přítomnosti máme. Moji klienti říkají, že i v této situaci je vděčnost dobrá, že je koncentruje do přítomnosti,“ říká onkopsycholog Martin Pospíchal. Jak se vyrovnat s nemocí blízké osoby? Čím může být výlet do hor hojivý? A jak jde dohromady workoholismus a dovolená? Poslechněte si rozhovor.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Jeden z nejkrásnějších festivalů, kde jsem kdy byla.“ Které filmové hvězdy se do Varů rády vrací?

    Před 6 dny
    Hollywood přišel za desítky let Karlovým Varům na chuť, a to hlavně díky mezinárodnímu filmovému festivalu, který funguje jako pohodová verze červeného koberce, přitom se vším všudy. I proto sem někteří spokojení festivaloví hosté rádi přijíždějí opakovaně.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    DNA mozkového lymfomu se dá zjistit z mozkomíšního moku. Nová diagnostika pomůže tam, kde není možná biopsie

    Před 6 dny
    Brněnští vědci vyvinuli nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu. Nepotřebují provádět rizikové odběry vzorků samotného nádoru, stačí jim trocha mozkomíšního moku. V tom totiž plave uvolněná DNA, mimo jiné právě lymfomu. Experti umí genetickou informaci přečíst a zjistit, jestli je pacient opravdu nemocný.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Když byly bitcoiny potvrzené na státní peněžence, transakce pro mě skončila. Mohli jsme se de facto rozejít, říká soudní znalec

    Před 7 dny
    Jakou roli při převodu miliardového daru ministerstvu spravedlnosti sehrál soudní znalec? A není podivné, že byl jako znalec placen advokátem Tomáše Jiřikovského? „V mém oboru je to poměrně běžné, protože znalec funguje jako objektivní článek řetězce, kdy se smluvní strany na něčem dohodnou,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu znalec v oboru kybernetika a výpočetní technika Jiří Berger, jehož jméno je spojováno s takzvanou bitcoinovou aférou.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Pomáhá vám při seznamování AI? Aplikace sbírají citlivé údaje, nesdělujte jim všechno, radí Antivirus

    Před 7 dny
    Snažíte se zaujmout na online seznamce? Plno lidí už si nechává radit od umělé inteligence, aby jim vymyslela atraktivní konverzační hlášky. Některé seznamovací aplikace už to začínají dokonce samy nabízet. Je ale dobrý nápad si nechat radit v této oblasti?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Hrát na dudy se symfonickým orchestrem? „Jsem drzá jako Pipi Dlouhá punčocha. Dělám si, co chci,“ usmívá se Radůza

    Před 7 dny
    „Písniček už mám zase jako na dvojalbum, to je prostě peklo,“ směje se zpěvačka a multiinstrumentalistka Radůza. O čem vypráví ve svém novém singlu Já tě prosím, buď tu se mnou? Jak poznala Jiřího Korna? A proč je pro ni inspirativní Britney Spears? Poslechněte si rozhovor.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Morgan Freeman, Alan Alda nebo mladý Leonardo DiCaprio. Karlovy Vary hostily v 90. letech největší filmové hvězdy své doby

    Před 7 dny
    Zahraniční filmové hvězdy patří tradičně k hlavním tahákům karlovarského filmového festivalu. Po červeném koberci před hotelem Thermal se prošel třeba Robert Redford nebo Morgan Freeman. Na festival přijel také, tehdy ještě jako mladý muž, Leonardo DiCaprio. Ten měl tehdy před sebou teprve svoji životní roli Jacka ve filmu Titanic.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Film Ženy v poli přestavil tři absolventky politického školení romských žen, jedna z nich se stala vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny

    Před 7 dny
    Dokumentární film Ženy v poli představil v roce 2011 tři pozoruhodné protagonistky, které absolvovaly politické školení romských žen uskutečněné v roce 2006 v Praze. Film sledoval, kam se od té doby jejich život posunul. V půlce června se promítal v prostorách Rakouského kulturního fóra v Praze a byl spojen s besedou s jednou z jeho protagonistek Lucií Fukovou, která se mezitím stala vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny. Oslovila ji Jana Šustová.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Češi už nejsou v EU zakopaným kverulantem, říká velvyslanec. Zlomem bylo české předsednictví

    Před 8 dny
    O Česku je v poslední době v Bruselu tak nějak víc slyšet. Přichází s vlastními iniciativami a činí se například v podpoře automobilového průmyslu. „Stále platí z velké části vysoký kredit, který si Česká republika vybudovala při předsednictví,“ hodnotí v rozhovoru pro podcast Bruselské chlebíčky velvyslanec Česka při Evropské unii Vladimír Bärtl, který do funkce nastoupil letos v únoru.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Do centra Paříže se vrátil balon i pochodeň z loňských olympijských her

    Před 8 dny
    Zájem Pařížanů a návštěvníků si balon získal už při slavnostním zahájení her, kdy pochodeň symbolicky zažehli judista Teddy Riner a atletka Marie-José Pérecová. Kouzelný okamžik završila zpěvačka Céline Dion, která zpívala z Eiffelovy věže. Stříbrný heliový balón si teď po roce znovu získal srdce Pařížanů a návštěvníků. Jeho první vzlet při koncertu na oslavu hudby sledovalo v Tuilerijských zahradách na 35 tisíc lidí.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Jak na skromnou kuchyni? Mějte otevřené oči a berte to jako dobrodružství, nabádá gastropublicistka Hana Michopulu

    Před 8 dny
    „Myslela jsem si, že to skončí, že je nějaký omezený počet receptů. Teď tam je třeba takových sto padesát. A pořád se přede mnou nějaké další a další zjevují,“ popisuje gastronomická publicistka a autorka nové kuchařky Skromné jídlo Hana Michopulu. Jak nejlépe optimalizovat náklady a vyhnout se plýtvání? Které etnické kuchyně mohou být inspirací? A co je to „comfort food“? Poslechněte si rozhovor.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Buñuel, Ken Loach a špekáčky pro Tonyho Curtise. Karlovarský festival se za socialismu otevíral světu

    Před 8 dny
    Francouzský koňak nebo džus v plechovce. Dostat takové potraviny do Československa 60. let bylo skoro nemožné, dovoz totiž řídil a hlídal stát. Pořadatelé karlovarského festivalu ale chtěli už tehdy potěšit zahraniční hosty tím nejlepším. Nakonec se jim podařilo dostat výjimku a na stolech luxusních grandhotelů jste tak mohli najít i netradiční pochoutky.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Magazín Experiment: Jak a proč je potřeba kontrolovat solární panely? A jak odhalit mozkový lymfom?

    Před 9 dny
    00:00 témata magazínu;00:30 kontrola solárních panelů pomocí dronů;04:00 technologie vodního paprsku;07:25 využití DNA v kriminalistice;09:20 nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu;12:55 humanoidi a robotičtí psi na Matematicko-fyzikální fakultě UK;16:35 rozhovor s Romanem Bartákem, vedoucím katedry teoretické informatiky a matematické logiky MFF UK.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Dovézt želvičky Boulengerovy do Evropy stálo 1720 e-mailů a přes 200 zpráv, líčí chovatel Kopečný. Jeho zoo zachraňuje vzácné druhy

    Před 9 dny
    Krokodýlí zoo v pražských Holešovicích zachraňuje vzácné želvy, mezi nimi i želvy barmské. „Rozhodli jsme se posílit evropskou zoo populaci,“ říká její zakladatel Libor Kopečný. „Naše odchovy těchto opravdu vzácných želviček už putovaly do Kolína nad Rýnem, do Wroclawi, což je největší polská zoo, k Baltu do Rostocku, teď do Dánska, letošní by měly jít do Švédska,“ pochvaluje si.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Od plátna na zelené louce k přehlídce kategorie A. Jak vypadaly začátky karlovarského filmového festivalu?

    Před 9 dny
    Karlovy Vary jsou místem, kde už se téměř 130 let potkávají fanoušci filmu. Na tuto tradici s hlubokými kořeny navazuje i festival, kterému v příštích dnech věnujeme celý reportážní seriál. A začneme ho malým výletem do minulosti.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Panna Marie vyslala dívku jménem Nino do Gruzie šířit křesťanství. Její hrob v klášteře Bodbe je dnes poutním místem Gruzínců

    Před 9 dny
    Jedním z nejčastějších křestních jmen v Gruzii je Nino. Ač v evropských jazycích bývá koncovka -o spojována s mužskými jmény, je to jméno ženské. Svatá Nino, u nás známá taky jako svatá Nina nebo Kristýna, je pro Gruzínce nejvýznamnější světicí a na její jméno člověk naráží v každém koutě Gruzie. Její odkaz si připomínají věřící třeba i v klášteře Bodbe na východě země.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Největší bariéry pro zdravotně postižené jsou v digitální oblasti, říká Krása. Řešit to má nový zákon

    Před 10 dny
    E-shopy, nové počítače, mobily, bankomaty nebo samoobslužné kiosky budou muset být od 28. června přístupné i lidem se zdravotním znevýhodněním. Jak výrazně zákon usnadní život handicapovaným? A zvýšil se dostatečně příspěvek na péči, na který mají zdravotně postižení nárok? „Je to almužna, je to nedůstojné a my proti tomu protestujeme,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Karlštejn je pro mě velmi mystické místo s neuvěřitelným géniem loci. Není to jen turistická atrakce, míní kastelán Kunst

    Před 10 dny
    Na Karlštejně Lukáš Kunst pracuje už od roku 1998, v roce 2019 se stal jeho kastelánem. Lásku k tomuto povolání získal už v dětských letech. Jaké to je, když se zavře a návštěvníci najednou zmizí? „Jako když máte nahlas televizi a najednou vypnete zvuk. Je tam najednou ticho. Ale ticho je přerušované ptáky, někdy slyšíte potok, šustí listí. Má to úplně jinou atmosféru, protože hrad začíná dýchat sám o sobě a je to cítit,“ vypráví Lukáš Kunst.
     Komentáře
Reklama