Zavřít
Zahrádkář

Zahrádkář

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Zahrádkář
  • Zahrádkář

    Truhlíky plné nápadů: Jak zkombinovat více druhů květin

    Před 10 hodinami
    Konečně přichází čas osázet truhlíky a mísy. Na malém prostoru můžeme vykouzlit „zahrádku“, ze které se těšíme celé léto a podzim. Jak se říká, život je změna. Proč tedy nezkusit něco jiného než…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zahrada v proměnách: Ze zápisníku zahradního architekta

    Před 2 dny
    Zahrada je živý organismus – neustále se mění, roste, dozrává… Každé roční období přináší nové příležitosti k úpravám, výsadbám nebo třeba jen drobným vylepšením.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Kopřiva – plevel s královskou korunou

    Před 4 dny
    Většina lidí nemá ke kopřivám příliš pozitivní vztah. Mnozí ji považují za plevel, kterého se za každou cenu musí na zahradě zbavit. Ale to je pravděpodobně dáno neznalostmi o tom, jak nám může…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Nedostatek vápníku v rostlinách a potřeba vápnění

    Před 6 dny
    Na kyselých půdách rostliny často strádají kvůli nedostatku živin, zejména vápníku, hořčíku a draslíku, vázání fosforu a molybdenu. Dále může mít stoupající přijatelnost stopových prvků a zejména těžkých kovů za následek  jejich nadměrný…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Jarní péče o trávník: provzdušnění a oprava holých míst

    Před 10 dny
    Jaro je obdobím příprav celé zahrádky na nadcházející sezonu. Nezapomínáme ani na trávník, který si po zimě zaslouží důkladnou očistu. Jarní péče o trávník spočívá především v jeho důkladném ozdravení a vyčištění. Největším…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Lagenárie – exotická liána s dlouhou historií

    Před 13 dny
    Lagenárie, známá také jako kalabasa nebo indická okurka – všechny tyto názvy patří rostlině s latinským názvem Lagenaria siceraria. Odkud lagenárie pochází? Lagenárie je bujně rostoucí liána původem z tropické Afriky. Ačkoliv ostatní…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Brambory z vlastního záhonu

    Před 16 dny
    Vlastnoručně vypěstované brambory potěší každého zahrádkáře. Ne všichni však chtějí pěstovat velmi rané odrůdy, narašovat či nakličovat sadbu. Stačí jim, že mají brambory ke sklizni v plném létě, pěstují je, aby si je…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Arcobal – rarita mezi citrusy

    Před 17 dny
    Tento méně známý hybridní citrus potěší nejen zkušené pěstitelé, ale překvapí i začátečníky hledající možnosti, jak obohatit svou sbírku. Duhový citrus zaujme vzhledem i chutí Citrus Arcobal je mezidruhovým křížencem citroníku Meyerova (Citrus…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Ředkvičky, aneb botanické povídání Václava Větvičky

    Před 19 dny
    V dubnu jsem jako malej kluk nedočkavě vyhlížel, kdy naše ředkvičky začnou červenat, Ať byly ještě ocáskově tenké, zpravidla jsem neodolal a zkusil je zakousnout. Bydleli jsme na jižním Zápraží, v kraji a…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Dopřejte jahodníku to nejlepší, odměna vás nemine – 2. část

    Před 20 dny
    Pěstování vlastních jahod je radostí každého zahrádkáře. Pro bohatou úrodu je důležité vědět, kdy a jak správně provést výsadbu jahodníku. Výběr stanoviště pro jahodník Jahodník sázíme na plochu, kde jsme jej předtím vůbec…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Dopřejte jahodníku to nejlepší, odměna vás nemine – 1. část

    Před 22 dny
    Jahodníku se nejlépe daří v hlinitopísčité půdě s dostatkem humusu, který podporuje jeho růst i bohatou jahodovou úrodu. Aby se jahodníku dařilo Tip: Kompost nedáváme do jamky pod rostliny, protože až by kořeny…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Cibuloviny v nádobách

    Před 23 dny
    Cibuloviny nejsou jen jarní ozdobou záhonů – skvěle se uplatní i v nádobách, kde jejich pěstování skrývá řadu výhod i estetických možností. Použití cibulovin jako nádobových okrasných rostlin není u nás příliš obvyklé.…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zelené hnojení jako predátor

    Před 29 dny
    Zelené hnojení známe jako způsob, jak dodat půdě humus a živiny. Ale že by bylo predátorem? Masožravkami přece nehnojíme, tak jak to tedy je? Některé rostliny, které využijeme na výsev po hlavní plodině,…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Jarní truhlík od Hanky K. Šebestové

    Před 1 měsícem
    Přiznám se, že jako aranžérka květin občas v dekorování vlastního domova trochu zaostávám. Ovšem u jarního truhlíku tomu tak rozhodně není. Na jejich výrobu se každoročně těším – představují pro mě symbolické probuzení…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Václav Větvička: Střemchy pod Třemšínem

    Před 1 měsícem
    Střemchy ještě mají čas, vyhlížejí jaro ukryté v pupenech a poupatech stejně, jako jejich div ne stejnojmenné sestry třešně. To sestřenice trnky si leckde už dávno přivstaly; třebaže jen některé a někdy –…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Šalotka – cibule s tisíciletou historií a mnoha jmény

    Před 1 měsícem
    Šalotka je vegetativně množená cibulová zelenina, která se pěstuje hlavně na zahrádkách, a to pod mnohými místními jmény. Na trhu najdeme i hybridní šalotky, které se pěstují ze semen. V západních Čechách je známá…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Plíseň versus rajčata: Jsou odolné odrůdy realita, nebo mýtus?

    Před 1 měsícem
    Plíseň bramborová je jednou z nejvážnějších chorob brambor a rajčat po celém světě. Každý rok způsobuje značné ztráty na úrodě. Jeden rostlinný patogen může způsobit škody, které jsou ročně celosvětově vyčíslovány v miliardách dolarů.…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zahrádkářský veletrh v Trenčíně: Přivítejte jaro ve velkém stylu!

    Před 1 měsícem
    Dny se prodlužují a zahradní sezóna klepe na dveře. Přijďte načerpat inspiraci a vybavit svou zahrad na Zahrádkářský veletrh do Trenčína! Okrasné a užitkové rostliny, keře, stromky, ale i zahradní nářadí, techniku a…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Rady odborníka jak pěstovat zahradní borůvky

    Před 1 měsícem
    Jak pěstovat borůvky, aby se to dařilo, poradí Mgr. Jiří Mařan ze zahradnictví Na Zázvorce, který má s jejich pěstováním bohaté zkušenosti. Pěstování je sice trochu náročnější, ale pokud se splní některé základní…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Záhon za stovku – letničky z přímého výsevu

    Před 1 měsícem
    Letničky z přímého výsevu jsou ideální volbou pro všechny, kdo chtějí mít krásně rozkvetlou zahradu po celou sezónu s minimem práce. Použití letničkových směsí z přímého výsevu umožňuje zařadit do zahrad i méně…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Míň než zahrada: balkón, terasa či parapet

    Před 1 měsícem
    Nemáte zahradu? Nevadí! I balkón, terasu nebo okenní parapet můžeme využít pro pěstování bylinek, zeleniny i květin. Co pěstovat na parapetu Na okenním parapetu se dobře pěstují bylinky, jako jsou bazalka, pažitka nebo…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zákaz pálení listí a sucho: Jak se přizpůsobit nové realitě?

    Před 2 měsíci
    S příchodem nových regulací se zahrádkáři musí připravit na změny v nakládání s rostlinným odpadem. Novela zákona o ochraně ovzduší pálení kontaminované biomasy zakazuje. Nově platí zákaz pálení kontaminované biomasy, tedy vlhkého listí…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Časně jarní péče o trvalkové záhony

    Před 2 měsíci
    S koncem zimy přichází vhodný čas připravit trvalkové porosty na novou sezónu. Odstraňte odumřelé části rostlin a dopřejte prostor nově rašícím rostlinám. Odstraňte včas stařinu Trvalky sestříháme buď něžnými (ostrými) zahradnickými nůžkami, nebo…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Půl století vášně pro skalničky

    Před 2 měsíci
    Klub skalničkářů Praha slaví letos 55 let své existence. Skalničky jsou pro členy klubu nejen koníčkem, ale i vášní, které věnují svůj čas a péči. Jejich láska ke květinám a krajině se odráží…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Máte problémy s hryzci? Vyzkoušejte užanku!

    Před 2 měsíci
    Trápí vás hryzci na zahradě? Jedním z přírodních způsobů, jak je odradit, může být užanka – zajímavá alternativa k běžným metodám. Zahrádkáři „dříve narození“ se teď možná začnou shovívavě usmívat, protože jim vytane…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zahradnický kvíz: Květiny, pěstování a jarní výzvy!

    Před 2 měsíci
    S prvními teplými dny přichází nejen krása rozkvetlých zahrad, ale i výzvy, které jarní období přináší. Víte, které jarní květiny jsou jedovaté? Na co si dát v zahradě pozor a co rozhodně nezapomenout…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    For Gargen: Svět zahradní architektury a zeleň na jednom místě

    Před 2 měsíci
    Od odolných růží po robota nejen do zahrad: Exkluzivní portfolio produktů přinese veletrh FOR GARDEN v pražských Letňanech. Veletrh zahradní architektury, zeleně, nábytku, zahradní a komunální techniky FOR GARDEN proběhne ve dnech 3.…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    O mrazech, (možná) po mrazech

    Před 2 měsíci
    Třetí únorový týden roku 2025, alespoň na svém začátku, ukázal, že zima ještě něco umí. Přišly mrazíky, místy by se dalo mluvit o pořádných mrazech. Místy přišly trochu větší mrazíky, teploty spadly na…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Václav Větvička – vzpomínka na čas přesazování palem

    Před 2 měsíci
    Konec ledna a začátek února v „mé“ botanické zahradě tradičně znamenal období náročných, téměř technických prací – čas přesazování palem. Ta palem plná zahrada Když jsem zahradu, tu Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty University…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zimní přikrmování ptáků: Malý skutek s velkým významem

    Před 2 měsíci
    Zimní přikrmování ptáků má v našich končinách dlouhou tradici. Aby taky ne, činnost je to bohulibá a důležitá! Zároveň nám poskytuje příležitost, jak můžeme naše opeřené přátelé pozorovat opravdu zblízka. V minulém článku…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Microgreens – malé rostliny s velkou silou

    Před 2 měsíci
    Trendy se neprosazují jen v módě, ale i v pěstování rostlin. Důkazem jsou microgreens – mladé semenáčky různých druhů zeleniny či bylinek. Mini rostliny, maxi živiny Můžeme se podívat na microgreens z několika…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Před novou sezónou si pozornost žádají i rostliny v interiéru

    Před 3 měsíci
    S příchodem jara se prodlužuje den, sluníčko, které se ukazuje mezi mraky, začíná mít sílu, rostliny se probouzejí. Přichází čas přesazování pokojových rostlin. Pro někoho jednoduchý úkol, pro jiného možná malé dobrodružství.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Pro malé zahradníčky: Pěstování zeleniny se skřítky

    Před 3 měsíci
    Milí zahradníčci, rozhodli jste se, že si zkusíte letos vypěstovat svoje vlastní rajčátka a papriky? Ale to je potřeba začít už teď v únoru! Zdá se vám to zvláštní, když venku je ještě…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Na originální valentýnský dárek potřebujeme jen obyčejné šišky

    Před 3 měsíci
    Všimli jste si, jak úžasné tvary šišky mají? Některé připomínají květ růže, jiné zase mimozemské koráby. Byla by škoda jich nevyužít. Třeba jako „květinové“ srdce, darované k únorovému svátku zamilovaných, nebo jako zajímavou…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Kdo mi to tu loupe perníček aneb Hlodavci v zahradě

    Před 3 měsíci
    V čem se hlodavci liší, jak je správně identifikovat a co můžeme udělat, aby naše zahrada zůstala v bezpečí?  Problém je v tom, že značná část zahrádkářů tyto hlodavce často nerozlišuje, zaměňuje nebo…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zahrady – ptačí ráje uprostřed jednotvárné krajiny

    Před 3 měsíci
    Ptáci jsou bezesporu jednou z nejdokonalejších skupin živočichů. Díky schopnosti létat byli schopni osídlit téměř všechny kouty naší planety. Vyskytují se od nejsušších pouští přes veškeré mokřady po zastavěná centra velkých metropolí. Některé…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Jak vyzrát na moly: Odhalte příčinu a zbavte se jich navždy!

    Před 3 měsíci
    Myslíte si, že máte klid a najednou se objeví jeden mol, předzvěst katastrofy! Ze zoufalství pořídíte všechno možné, abyste se jich zbavili.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Jahodová réva s vůní lesního ovoce

    Před 3 měsíci
    Představujeme vám odrůdy vyšlechtěné v USA, které okouzlí nejen svou „jahodovou“ vůní a chutí, ale také odolností vůči houbovým chorobám. Lambruskové odrůdy Díky genetickému odkazu druhu Vitis labrusca tyto odrůdy přinášejí lahodnou kombinaci chutí, kterou…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Žerou „maso“ a přesto jsou in

    Před 3 měsíci
    Člověk si některé věci dělá složitými, jiné zjednodušuje. Jako příklad může sloužit pojmenování skupiny rostlin, rostlin tzv. maso-žravých.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Živý efekt zimní zahrady

    Před 3 měsíci
    Krásu zimní zahrady nemusí zajišťovat jen rostliny doma, ale i venkovní druhy, které vynikají během chladných měsíců. Termín „zimní zahrada“ je u nás takřka výhradně spojen s proskleným prostorem či přístavkem k rodinnému…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zahrada s vitamíny i v lednovém mrazu

    Před 4 měsíci
    Zeleninová zahrada spí a je nejlepší sledovat ji zpoza okna. Leden je měsícem zelinářských prázdnin, zároveň ideální dobou pro plánování. Naplánujte si rozvržení záhonů V klidu zimních měsíců si rozvrhněte „osazovací plán“ vaší…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Rozkvetlé léto na dosah: Jak správně vysévat letničky

    Před 4 měsíci
    Z malého semínka vykvete během pár týdnů barevná krása, která oživí každou zahradu. Letničky nabízejí neuvěřitelnou pestrost druhů a barev. Přestože některé zvládnou přímý výsev, jiné vyžadují předpěstování. S výsevy u některých druhů,…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Proč je lepší motyka než golfová hůl: motivace k zahrádkaření

    Před 4 měsíci
    Proč vlastně pěstujeme zeleninu a ovoce? Proč máme na zahrádkách záhony, keře a stromy a ne pažit jako na golfovém hřišti? Ne, cílem článku není přesvědčovat, že je lepší vyměnit motyky za golfové…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Václav Větvička o houževnatosti Ruscusu

    Před 4 měsíci
    Ó jak jsou cesty myšlenkových asociací jsou nevyzpytatelné aneb od nejvýznamnějších kněží, přes Vánoce až k Ruscus ponticus. Uklízel jsem onehdy v zásuvkách a našel medaile či mince, které jsem kdysi sbíral. Na některých…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zahrada bez odpadu: Jak využít větve po kácení a prořezávání

    Před 4 měsíci
    Kopicovat znamená odstranit kmen nebo větve keře nízko nad zemí, rostlina pak obrazí z kořenů. Keře si tak zachovají habitus typický pro daný druh. Stromy, které mají schopnost regenerovat (turecká líska, jeřáb, habr, lípa, viděla jsem i ořešáky, mirabelky aj.) vytvoří malebné vícekmenné tvary.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Štědrý den: Tradice plná symboliky a kouzel

    Před 4 měsíci
    Tradice a zvyky, které doprovázejí Štědrý den dodávají sváteční atmosféře to pravé vánoční kouzlo. Domov by měl být čistý a připravený na sváteční chvíle, což je tradičně úkol hospodyněk. Dopoledne se rodina věnuje…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Ovocné cukroví Hanky Sládkové

    Před 4 měsíci
    Vyzkoušejte originální ovocné cukroví podle receptů Hanky ​​Sládkové! Tyto dobroty dodají vánočnímu stolu šmrnc a nejsou časově náročné. Fíková kolečka 120 g sušených fíků, 40 g tvrdého perníku, 120 g vlašských ořechů, 100…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Vánoční stromek – s kořeny nebo bez?

    Před 4 měsíci
    Prakticky to není mnoho let, kdy se začaly objevovat vánoční stromek i v nádobách, na vlastních kořenech. Vypadá to jako skvělé řešení. Po Vánocích se stromek vysadí ven a my jsme vlastně udělali…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Parazitické houby: Jak ovlivňují úrodu a skladování?

    Před 5 měsíci
    Jablka a hrušky při jejich skladování často ohrožují různé skládkové choroby a poruchy. Ovlivňují je i parazitické organismy. Choroby způsobené parazitickými houbami Choroby popsané v tomto článku vyvolávají parazitické organismy, především mikroskopické fytopatogenní…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Vánoční květy pro opozdilce aneb barborky trochu jinak

    Před 5 měsíci
    Nestihli jste si na sv. Barboru (4. prosince) ustřihnout tradiční vánoční větvičku třešně, která má do Vánoc vykvést? Žádný problém! Vánoční kouzlo Kouzlo vykvetlých vánočních větviček si můžeme užít i trochu jinak –…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zahrada v prosinci: Klidné dny plné smysluplné péče

    Před 5 měsíci
    K prosinci znám písničku od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Ta začíná slovy „je prosinec a vrabec prosí, mějte lásku k duším“. Takže když dáme na tento text, měli bychom už v prosinci…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Jak vybrat správný varný typ brambor: Áčka, Béčka, nebo Céčka?

    Před 5 měsíci
    Varné typy brambor: áčka do salátů nebo na loupačku, béčka jako příloha k řízkům a céčka do těst a kaší. Brambory pocházejí z Jižní Ameriky, kde byly pěstovány už před 5 000 lety.…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Slané těsto: tradice, tvoření a radost nejen na Vánoce

    Před 5 měsíci
    S rostoucí popularitou přírodních a rustikálních dekorací přichází znovu na scénu tvoření slámy či šustí, nebo tradiční vizovické pečivo. Na stránkách Zahrádkářky jste už mohli objevit návody na figurky z kukuřičného šustí nebo…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zahrádkář: váš celoroční průvodce péčí o zahradu

    Před 5 měsíci
    Časopis Zahrádkář je měsíčník plný užitečných rad, který vás provede zahradnickým rokem od prvních jarních výsevů až po podzimní sklizeň. Každé číslo přináší aktuální tipy pro pěstování okrasných rostlin, ovocných stromů a zeleniny.…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Rostliny ideální do vlhkých až podmáčených půd

    Před 5 měsíci
    Zahradní stanoviště s přirozeně vlhkou nebo dokonce podmáčenou půdou nejsou úplně běžná, a jsou vhodná pro málokteré rostliny. Přesto na takové podmínky občas narazíme. V takovém případě je vždy praktické vybrat rostliny, které…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Červená řepa: klíč k vitalitě a vnitřní rovnováze

    Před 5 měsíci
    Červená řepa je právem označována za superpotravinu. Ať už ji lisujeme na šťávu, přidáváme do salátů, vždy přinese tělu něco dobrého. Červená řepa (Beta vulgaris rubra) má kořeny ve Středomoří, kde ji znali…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Zimní péče o květiny: jak předejít problémům?

    Před 5 měsíci
    Před nedávnem jsme uklidili květiny do bytu, zimní zahrady, do sklepa…Zimní období však pro rostliny představuje výzvu. Nejen kvůli omezenému světlu a suchému vzduchu, ale také kvůli hrozbě škůdců. Jak se o své…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Vatočník – fejeton Václava Větvičky

    Před 6 měsíci
    Venku plískanice, krátké a chladné dny, jak by smet´. Nezbývá, než po vzoru básníkově: v plášť zahalit se úže. Třeba právě Vatočník pomůže! Zrovínka taková (nebo právě taková) úvaha mne přivedla k poohlédnutí…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Malíř i ničitel aneb jak mráz proměňuje přírodu

    Před 6 měsíci
    Mráz je mocným tvůrcem, který dokáže vdechnout zimní krajině kouzlo a krásu, ale také působí škody na rostlinách, plodinách i v zahradách. Mráz má dvojí tvář Někdy nás mráz těší, jindy nás dokáže…
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Kvalitní česnek z vlastní zahrady

    Před 6 měsíci
    Při pěstování je třeba vzít v úvahu dlouhou vegetační dobu, kterou má hlavně ozimý česnek, a s tím spojená rizika. Těmi mohou být např. holomrazy, extrémní sucho či naopak extrémní srážky, které nejsou…
     Komentáře
Reklama