Svědí, pálí a přináší rozvrat do našich sexuálních životů. Vaginální mykózu za svůj život prodělá (a mnohdy opakovaně) asi 75 procent žen. Proč mykózy vznikají a jak s nimi bojovat?
V době, kdy komunismus usilovně číhal za oknem každého člověka, nebyla sexualita příliš diskutovaným tématem. Respektive se dbalo na to, aby lidé, kteří se rozhodnou pro akt sexu, nejprve spojoval akt skutečné lásky.
Namísto toho, aby si ve stáří užívali zasloužený odpočinek, běhají po doktorech a z platíček loupají čím dál více léků. To je podle českých kardiologů případ Čechů, kteří jsou na špici ve výskytu nemocí srdce a cév v Evropě. Přes veškeré snahy lékařů právě choroby srdce a cév způsobují více než 40 % úmrtí v Česku.
Ne nadarmo se říká, že pokud nebudeme tělo zatěžovat zbytečným množstvím stravy, dost mu pomůžeme. Odměnou nám bude nejen dobrý pocit ze sebe samých, ale hlavně zpomalený průběh stárnutí. Opravdu to platí?
Kocovina je jasnou známkou toho, že jsme se jako pijani předchozí noc příliš nepředvedli. Všichni známe správné zásady, které je nutné dodržet, abychom další den byli schopní fungovat. Bezbolestně fungovat. Proč se ale kocovina stává méně snesitelnou s přibývajícím věkem?
Věřte nebo ne, ale 99 procent plynů, které za den z našeho těla vypustíme, je bez zápachu. Zmiňované jedno procento pronikavého éteru je pak podle odborníků způsobeno fermentací bakterií v tlustém střevě. Velmi nepříjemný zápach tak způsobuje hlavně to, co jsme snědli. Silný zápach však může signalizovat i přítomnost nemoci.
Věděli jste, že veškerá krev v těle se filtruje prostřednictvím jater? A že játra jsou vlastně motorem, který pohání celé tělo? Proto by měla zůstávat zdravá.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni a platí pro většinu území České republiky. Výstraha platí od 14. května.
Průjem je příznakem mnoha chorob a může být samostatným onemocněním. Pro úspěšné vyléčení průjmu je důležité pít hodně tekutin a dodržovat přísnou dietu. Co vám určitě pomůže?
Je to vlastně jednoduché. Zdravý jazyk je světle až tmavě růžový, bez povlaku či skvrn a bez velkých hrbolků na povrchu. Malé a rovnoměrně rozmístěné hrbolky jsou naopak v pořádku, jde o papily, které nám pomáhají mimo jiné ochutnávat jídlo.
Bolesti zad jsou velice nevyzpytatelné a projevují se plus minus u každého z nás. Mohou se objevit po zranění nebo vzniknou důsledkem špatného pohybu. Jak poznáme zánět sedacího nervu a jaké jsou možnosti jeho léčení?
Sezona klíšťat je tu a s ní i otázka, jak před nechtěnými parazity chránit nejen sebe, ale i domácí mazlíčky. I psi a kočky totiž mohou kvůli přisátému klíštěti onemocnět. Víte, co vašim zvířecím kamarádům hrozí a proč je dobré myslet na prevenci? A existuje riziko, že přenesou nákazu i na nás?
Máte problémy s psoriázou neboli lupénkou? Pravděpodobně o tom víte. Jestli ji ale máte v počátcích a nejste si jisti, přečtěte si deset příznaků toho, že byste měli zbystřit a vyhledat lékaře.
Lámou se vám nehty, třepí vlasy, jste pobledlá a zápasíte s únavou? Nemusíte za tím hledat závažný problém. Možná že máte pouze nedostatek červených krvinek v důsledku dlouhodobého deficitu železa. Co vám pomůže?
Rakovina mízních uzlin je maligní onkologické onemocnění, při kterém jsou uzliny lymfatického systému postiženy nekontrolovatelným bujením. Příčiny vzniku této nemoci nelze přesně určit. Častější výskyt je u starších lidí a více u mužů než žen. Dále pak může být rizikem pro lidi s narušeným imunitním systémem.
Vitamín D (často také vyhledávaný pod zkratkou vit D) je souhrnný název pro celou skupinu vitamínů. Mezi dva nejdůležitější patří vitamín D2 neboli ergokalciferol a vitamín D3, také zvaný cholekalciferol. Ergokalciferol se vyskytuje v rostlinných surovinách, cholekalciferol je přítomen v potravě živočišného původu.
Hubnutí spodního břicha může být náročné, ale s pevnou strategií a vytrvalostí je to možné. Pokud nebudete mít nerealistické představy, pomohou i malé změny v jídelníčku a hlavně pohyb.
Hubnutí spodního břicha může být náročné, ale s pevnou strategií a vytrvalostí je to možné. Pokud nebudete mít nerealistické představy, pomohou i malé změny v jídelníčku a hlavně pohyb.
Únava, přibírání na váze nebo naopak roztěkanost a hubnutí. To vše můžou způsobovat nemoci štítné žlázy, kterými u nás trpí přes 600 000 lidí. Víte, se kterými příznaky zajít k lékaři a jak tahle onemocnění vznikají? Podívali jsme se na ně podrobněji.
Únava, přibírání na váze nebo naopak roztěkanost a hubnutí. To vše můžou způsobovat nemoci štítné žlázy, kterými u nás trpí přes 600 000 lidí. Víte, se kterými příznaky zajít k lékaři a jak tahle onemocnění vznikají? Podívali jsme se na ně podrobněji.
Spotřeba soli se v Česku podle posledních srovnávacích studií zcela vymyká většině evropských zemí, vyšší je jen v Maďarsku a na Balkáně. Největším problémem, který způsobuje, je vysoký tlak.
Spotřeba soli se v Česku podle posledních srovnávacích studií zcela vymyká většině evropských zemí, vyšší je jen v Maďarsku a na Balkáně. Největším problémem, který způsobuje, je vysoký tlak.
Ochlupení u pohlavních orgánů je v dnešní společnosti téměř tabu. Ten, kdo není oholený, působí ve většinové společnosti divně. Nejsou ale chlupy také k něčemu dobré?
Dětí s diagnózou diabetu stále přibývá. Ať už jde o cukrovku 1., nebo 2. typu, jasné je jedno – péče o diabetické dítě je náročná a kompromisy nejsou moc povoleny. Co všechno se musíte naučit, abyste svému dítěti i přes jeho onemocnění umožnili plnohodnotný život?
Zkuste zhubnout bez stresu pomocí nejdůležitějšího orgánu ve vašem těle – mozku. Poradíme vám, jak na to. Jste notorický dietář, kalorické hodnoty všech výrobků znáte nazpaměť a povolené denní dávky odříkáte i po probuzení o půlnoci? Přesto se vám stále nedaří udržet ideální váhu? Možná právě proto!
Správná funkce střev je pro naše zdraví nezbytná, a proto je důležité sledovat, jak naše zažívání funguje. Jako rutinu bychom měli brát i kontrolu tvaru a barvy stolice. My vám poradíme, jaké příčiny může mít zelená stolice a jak tento problém řešit.
Stres je každodenní součástí našich životů pracovních i osobních, a proto také častou příčinou mnohdy vážných zdravotních problémů. Necháme-li se jím zavalit, výsledkem jsou úzkosti, deprese, zažívací problémy, chronická únava. Jaké problémy vám hrozí?
Bylinky jsou skvělým životabudičem po zimě, dodávají jídlu chuť a tělu zdraví. Na jaře jsou navíc plné síly a vitamínů. Některé druhy, jako jsou třeba mladá kopřiva nebo medvědí česnek, jsou dostupné výhradně v tomto období. Tak toho využijte, dokud jsou.
Jakmile jednou zjistíme, že nám určité potraviny nedělají dobře, měli bychom pečlivěji začít zkoumat jejich složení, a vyvarovat se tak dalším nepříjemnostem. Alergie či „pouhé“ intolerance nás více či méně omezují, můžeme na tom něco změnit?
Rozpoznání a odstranění problémových míst v našem domě, zahradě či úzkém okolí „vyrovná“ energetické proudění a zpětně ovlivní náš život. Někdy totiž zápolíme s určitými problémy jako s větrnými mlýny a ne a ne se jich zbavit. Přitom možná stačí změnit cosi kolem nás, uvolnit zablokovaný tok energií a původní „kámen úrazu“ jako by odvál vítr. Samozřejmě ne vždy je to takto jednoduché, nicméně je dobré znát základní pravidla, která pomohou vytvořit tolik potřebné harmonické prostředí.
Ženy v období vyhasínání tvorby pohlavních hormonů netrápí jen návaly a větší sklony ke vzniku obezity a srdečně-cévních onemocnění. Ztráta ochranného vlivu estrogenů může mít za následek také úbytek kostní hmoty a rozvoj osteoporózy.
Účinky máku pro naše zdraví jsou často opomíjeny. Přitom se jedná o výživnou olejninu, kterou používali už naši předci ve starověku. Z Egypta se tehdy díky arabským obchodníkům rozšířila přes dnešní Írán až do Indie. Proč by tedy mák neměl v našem jídelníčku chybět?
Počet lidí, kteří užívají antidepresiva, stále stoupá. Od roku 2003 narostl trojnásobně, a v současné době se ještě přidaly psychické problémy vzhledem ke koronavirové karanténě. Mnoho pacientů ale jen polyká tablety a neřeší příčiny svých problémů s odborníkem. Kdy je třeba vyhledat specialistu?
Rýma, kašel, pálení na plicích nebo dušnost. To vše jsou příznaky nemocí dýchací soustavy, které není radno podceňovat. Znáte ale konkrétní projevy astmatu, zánětu průdušek či dalších nemocí? Čím dříve zjistíte, že se nemusí jednat o obyčejnou rýmu, tím dříve navštívíte lékaře a rychleji se vám uleví.
V poslední době se název téhle rostlinky skloňuje snad ve všech pádech. Eukalyptus využívají floristé při tvorbě kytic, ale dá se využít i jako samostatná dekorace.
Nespavost, stres, neklid. S tím vším se potýká celá řada z nás, ale na své problémy často odmítáme brát léky. Pokud toužíte po celkovém zklidnění a kvalitním spánku, sáhněte po meduňce. Mocná síla bylinky vám dokáže, že s psychikou umí hotové zázraky. A nejen s ní.
Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku (glutenu). U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku k rozvoji autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva.
Poslední roky slýcháme stále častěji o báječných účincích echinacey na naše zdraví. Víte ale, že se česky jmenuje třapatka nachová? Prozradíme vám, odkud rostlina pochází, co všechno umí a jak ji pěstovat v našich podmínkách.
Vysoká hladina cholesterolu v krvi nebolí, ale škodí našemu zdraví. Patří totiž mezi rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění, tedy jedny z hlavních příčin úmrtí v České republice. Co můžeme udělat pro jeho snížení?
Návaly horka, přibývání na váze, potíže se spánkem, náladovost, nechuť k sexu – menopauza zkrátka není žádná procházka růžovou zahradou. Když musíte menopauzou procházet jako diabetička, je to ještě o něco horší.
Sangvinik, flegmatik, cholerik, melancholik. Hippokratovské názvy temperamentových rysů zná a užívá každý. Vědci však již vytvořili modernější a podrobnější „modely“ lidské osobnosti. Poznáte se v nich?
Pokud nám lékař předepíše antibiotika, rozsvítí se nám v hlavě kontrolka – během užívání a krátce po něm nesmíme na sluníčko. Neplatí to ale vždy! Se kterými antibiotiky zůstat raději ve stínu a kdy je možné užít si alespoň trochu slunečních paprsků a načerpat novou energii?
Tolik jsme se v pošmourných zimních dnech těšili na sluneční paprsky, že se nemůžeme dočkat, až jim vystavíme své tělo. Ale pozor! Po zimě a několikaměsíčním zahalování není bledá kůže na slunce připravená. A případné spálení není jen estetický problém.
Dlouhotrvající únava, podrážděnost, křeče a tiky. Poznáváte se? Možná vám právě teď cuká oko a vy nevíte, co s tím. Jde o typický příznak nedostatku hořčíku.
Bolest zad trápí téměř každého muže ve středním a vyšším věku. Základem odstranění bolesti je zjištění příčiny a náprava životního stylu, případně rehabilitace a v nejkrajnějších případech operace. Proč vás bolí záda a jak si můžete pomoci?
Přestože malé děti tráví nejvíc času se svými rodiči, na to, že špatně vidí, se často přijde až ve škole. Co by vás mělo varovat, abyste potomky nevystavovali stresu a na problémy přišli s předstihem?
„Strava tvá tě uzdraví,“ prohlásil kdysi klasik medicíny, řecký lékař Hippokratés. V 21. století, kdy nás trápí všemožné alergie, intolerance a přecitlivělosti, to platí jen zčásti. V následujících řádcích vám poradíme, čím můžete nahradit potraviny, které vám nedělají dobře a na něž je váš organismus přecitlivělý.
V České republice trpí nějakou formou alergie více než dva miliony lidí. Nejčastějšími typy alergií jsou ty na pyl, prach a roztoče. Jedním z nepříjemných projevů alergie je pálení a slzení očí.
Není pochyb o tom, že bezlepková dieta je populárnější než kdy dřív. Lepek ze svého jídelníčku vyřazují i ti, kteří nemají ani celiakii, ani intoleranci. A ani ti, kteří mají ke své dietě zdravotní důvody, často ani nevědí, jaké potraviny by měli jíst. Dietoložka se pokusila vyvrátit mýty, které o bezlepkové stravě ve společnosti běžně panují.
O své zdraví bychom se měli starat. Ne vždy ale musíme sáhnout do domácí lékárny nebo běžet k doktorovi. Někdy stačí, když se zaměříme na to, co jíme, protože mnoho potravin může naše zdraví skutečně vylepšit.
Jestliže Ostara je pohanský svátek, Velikonoce jako takové jsou rozhodně křesťanské. To ovšem neznamená, že se k nim nepojí spousta pověr a různých zvyků, které mají přinést rodině štěstí a úspěch. Znáte je?
Co je to zánět nosohltanu. Ve skutečnosti obyčejná rýma a bolesti v krku. Většinou tomu říkáme nachlazení. Nepříjemným projevem bývá takzvaná zadní rýma. Jak příznaky léčit? Způsobují je většinou viry, někdy ale může jít i o bakteriální původ. Pak je třeba nasadit antibiotika.
Zajít si alespoň dvakrát týdně zacvičit pomáhá nejen našemu zevnějšku, ale i psychice. Někdy se však stane, že to s pohybem přeženeme a zraníme se. Jak takovým úrazům předcházet a co dělat, když dostanete při cvičení křeč nebo si natrhnete či přetrhnete sval?
Svátky jara se blíží a co by to bylo za velikonoční tabuli bez špenátu, který je známý díky svým blahodárným účinkům na organismus. Je bohatý na vitaminy a minerály, navíc pomáhá při detoxikaci těla a prospívá trávení.
Sedavé zaměstnání ničí zdraví a odchod do penze je v nedohlednu, pro čtyřicátníky někde na hranici 67 let. Naděje na dožití čili průměrná délka života v ČR přitom činí asi 81 let u žen a 75 let u mužů. Otázka zní, jak si máme během bezmála půlstoletí sezení v kanceláři počínat, abychom je neprožili v bolestech a těch statistických 8 nebo 14 let zaslouženého odpočinku nestrávili v nemocnicích a léčebnách.
Sladkovodní modrozelená sinice spirulina patří mezi superpotraviny. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, aktivních enzymů a více než 50 % bílkovin, což řasu řadí mezi nejvíce na proteiny bohaté přírodní potraviny. Obsahuje ale i řadu dalších zdraví prospěšných látek, a proto se užívá na podporu imunity i při léčbě některých onemocnění.