Zavřít
Naše zdravotnictví

Naše zdravotnictví

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Naše zdravotnictví
  • Naše zdravotnictví

    Krevní skupiny mohou souviset s riziky některých nemocí: Kdo má zvýšenou náchylnost k diabetu 2. typu a kdo k žilní trombóze?

    Před 7 hodinami
    Znalost krevních skupin není důležitá jen pro bezpečné krevní transfuze. Výzkumy ukázaly, že krevní skupiny ovlivňují náchylnost k různým infekčním i neinfekčním nemocem, jako je například malárie, cholera, ale také některé typy rakoviny. S historickým působením nemocí souvisí i rozložení krevních skupin v různých koutech světa. Jaká krevní skupina je nejčastější v Evropě? A víte, jakou krevní skupinu máte vy?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Vysoké školy dostanou na navýšení kapacit nelékařských zdravotnických profesí během 12 let téměř 13 miliard korun

    Před 4 dny
    Vláda ve středu schválila program, jehož cílem je posílit kapacity vysokých škol a zajistit více kvalifikovaných odborníků v klíčových nelékařských zdravotnických profesích. Podle plánu by mělo do roku 2037 přibýt více než 22 000 absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Tato investice bude stát 12,8 miliardy korun. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Jeden z těch, kteří přispěli k celosvětovému vymýcení pravých neštovic

    Před 5 dny
    Pravé neštovice (Variola vera) představují jedno z nejnebezpečnějších onemocnění: jen během 20. století neštovice zahubily 300–500 milionů lidí a ještě v roce 1967 onemocnělo 15 milionů lidí a dva miliony jich zemřely. Jednoho z bojovníků proti tomuto onemocnění, MUDr. Vladimíra Zikmunda si připomeneme v květnu u příležitosti stého výročí jeho narození.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Kdy a jak přeregistrovat dítě od pediatra k všeobecnému praktickému lékaři pro dospělé?

    Před 7 dny
    Děti rostou jako z vody a čas letí. Jednou přijde čas, kdy je potřeba dítě přeregistrovat od praktického lékaře pro děti a dorost k všeobecnému praktickému lékaři pro dospělé. Kdy takový čas nastává? Jsou výjimky? A jak přeregistrace probíhá? Návod sepsala Všeobecná zdravotní pojišťovna.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Zdravé opalování. Jak na něj?

    Před 11 dny
    Pan prezident České lékařské komory Milan Kubek nás požádal, abychom napsali článek o zdravém opalování. Napadlo nás, že takové téma je šité na míru spíš opravdovým skalním příznivcům bronzu, jako jsou třeba majitelé solárií. Na naší klinice totiž platí nepsané (a zároveň musím přiznat, že jen žertovné) pravidlo, že když přijede dermatolog z dovolené opálený, je to na pracovní neschopnost. Nakonec jsme se ale rozhodli, že se na záležitost podíváme ze širšího pohledu a pokusíme se neopomenout ani kladné stránky UV záření.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Šampionát v nekouření: Zdravotnický experiment, kde se kuřákům fandí

    Před 12 dny
    Představte si situaci, kdyby nějaká země vymyslela strategii léčby a prevence diabetes mellitus, díky níž by poklesl počet diabetiků na polovinu. S odpovídajícím snížením souvisejících komorbidit, s prodloužením života vyléčených diabetiků a s obrovskou finanční i časovou úsporou pro zdravotní systém.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Dehydratace zpomaluje mozek i metabolismus. A proč jen čistá voda nestačí?

    Před 14 dny
    Přestože venkovní teploty v létě mohou stoupat do opravdu vysokých hodnot, naše tělo na to reaguje rychle a intenzivně. V horkém počasí ztrácíme až o 20 až 30 % více vody než obvykle, a to nejen pocením, ale také dýcháním, což může mít vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu. A právě odvodnění může způsobit vážné následky. Tušili jste, že během dehydratace může být váš mozek zpomalený jako po požití alkoholu? V článku se také dozvíte, kolik přijmout v létě tekutin. A proč nestačí pít jen čistu vodu?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Profesorka Jiřina Bartůňková: Vyšší životní úroveň přináší více alergií

    Před 18 dny
    Imunologii přirovnává vědkyně, imunoložka a alergoložka prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., k detektivce. Je potřeba člověka mnohdy rozebrat, aby se našla správná příčina zdravotních problémů. Už dlouhá léta působí jako přednostka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Část svého života zasvětila také výzkumu v oblasti nádorové imunoterapie, kdy se podílela na založení biotechnologické firmy SOTIO, kde dnes předsedá dozorčí radě. V první části rozhovoru jsme si povídali o tom, jestli lze alergiím předcházet. Jak posilovala a posiluje imunitu u svých dětí a vnoučat? A co stojí za strmým nárůstem alergií v současné době?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Nejvýznamnější změny zavedené tzv. flexibilní novelou zákoníku práce

    Před 20 dny
    Dne 1. června 2025 nabyla účinnosti poměrně rozsáhlá novela zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. V důvodové zprávě k této novele, která byla provedena zákonem č. 120/2025 Sb., je jako hlavní cíl zaváděných změn zákonné pracovněprávní úpravy deklarováno zvýšení flexibility pracovněprávních vztahů jak na straně zaměstnavatelů, tak na straně zaměstnanců, a to ve snaze zákonodárce reagovat na aktuální potřeby moderního trhu práce, a uvolnit tak v řadě případů jeho příliš rigidní nastavení.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Co čeká lékaře, pacienty a české zdravotnictví po parlamentních volbách?

    Před 21 dny
    Podzimní parlamentní volby jsou už za rohem. Jenže zatímco se v politických diskusích řeší spíše obrana a nejrůznější kauzy, zůstává zdravotnictví, které se opravdu týká nás všech a jeho vyhlídky nejsou zrovna nejrůžovější, v pozadí všech zájmů. Proto také Česká lékařská komora uspořádala 17. června v Domě lékařů konferenci, kde na otázky odpovídali všichni stínoví ministři zdravotnictví politických stran a hnutí, které mají reálnou šanci zasednout v Poslanecké sněmovně.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Dohodovací řízení skončilo. VZP se nakonec dohodla se šesti segmenty. Jak konkrétně?

    Před 24 dny
    V rámci dohodovacího řízení o úhradách zdravotní péče pro rok 2026 včera dosáhla Všeobecná zdravotní pojišťovna a ostatní pojišťovny dohody se zástupci segmentů gynekologie, stomatologie, lékárenské péče. Společný návrh byl dohodnut se segmentem radiodiagnostiky. V závěrečné fázi pak VZP ČR dohodla společné návrhy se segmenty dialýza a lázeňská a ozdravenská péče.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Makulární degenerace ve vlhké formě je průšvih. Jak se léčí a kdy léčbu hradí pojišťovna?

    Před 25 dny
    Sítnice je pro naše vidění nepostradatelná, a její onemocnění je proto vždy velmi závažné a často nezvratné. Nejčastější příčinou onemocnění je věkově podmíněná makulární degenerace. Čím se projevuje? Jak funguje a jak probíhá biologická léčba? Hradí ji zdravotní pojišťovny? A jak můžeme sítnicové degeneraci předcházet, pokud už se třeba v rodině vyskytla, čímž se zvyšuje riziko, že potká také nás? Na tyto a další otázky odpovídala vedoucí lékařka aplikačního a sítnicového centra Očního centra Praha MUDr. Lucie Frantlová. Dotkli jsme se i problematiky personálního obsazení v oftalmologii a proč si vlastně tento obor vybrala.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Dohodovací řízení pro rok 2026. Jak probíhala přípravná fáze v jednotlivých segmentech?

    Před 27 dny
    Koncem května skončila přípravná fáze dohodovacího řízení o úhradách pro rok 2026. V drtivé většině segmentů v přípravné fázi DŘ k dohodě nedošlo.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Mýty kolem tabáku a nikotinu: Projděte si příručku ABC základních pojmů

    Před 28 dny
    „Nezačínejte kouřit, a pokud kouříte, přestaňte.“ S tím asi všichni souhlasíme, realita je však jiná. Většina kuřáků by raději nekouřila, kdyby to šlo. Závislost na tabáku je nemocí mozku, který je nikotinem významně ovlivněný a změněný, abstinence tak opravdu není jednoduchá. Celoživotní kuřák mívá za sebou v průměru několik desítek neúspěšných pokusů přestat kouřit, což snižuje sebevědomí. Navíc naprostá většina kuřáků se zkouší zbavit cigaret „jen tak“, bez pomoci – po roce pak nekouří jen kolem pěti ze sta. O tom, že existuje účinná léčba a kde ji hledat, ví jen malá část kuřáků, ale i zdravotníků.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Vědci a podnikatelé jsou motorem společnosti, ale musí mít podporu a prostor k inovacím. Ten ale v Evropě chybí, obává se tvůrce léku proti alzheimeru Martin Tolar

    Před 1 měsícem
    Na počátku to byla jen krátká stáž v Americe. Jenže výlet se protáhl na více než 20 let. Vědec a neurolog MUDr. Martin Tolar se za tu dobu stihl vypracovat ve významnou osobnost vědy a lékaře, postupně založil několik technologických a biotechnologických startupů, včetně bostonské společnosti Alzheon, která má ve schvalovacím řízení slibný lék proti Alzheimerově nemoci a jejíž hodnota se nyní odhaduje na 1,2 miliardy dolarů. Do toho se svým týmem ve své další firmě Tolion Health vyvíjí mobilní aplikaci Tolion Brain Health Coach, která za pomoci umělé inteligence bude sloužit jako prevence a nástroj k odhalení alzheimera ještě před jeho vypuknutím.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Umělá inteligence v medicíně: na obzoru je revoluce

    Před 1 měsícem
    První kurz o postavení umělé inteligence (AI) v medicíně se konal v rámci celoživotního vzdělávání lékařů na půdě České lékařské komory (ČLK). Kurzu, který se konal 24. dubna v Domě lékařů, se zúčastnilo téměř pět stovek lékařek a lékařů (107 prezenčně a 381 online). Několik zajímavostí z tříhodinového programu uvádíme v tomto textu.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    V dohodovacím řízení vznikla dohoda jen ve dvou segmentech. Co požadovali jednotliví poskytovatelé a co jim nabídly pojišťovny?

    Před 1 měsícem
    Dohodovací řízení je zatím v plném proudu, a jak se nejspíše dalo očekávat, poskytovatelé péče a plátci hledají společnou řeč velmi těžko. Ke shodě došlo jen v segmentu ambulantních gynekologů a u stomatologů. Jak zatím řízení probíhají a co požadují například nemocnice a ambulantní specialisté a co nabídly naopak zdravotní pojišťovny? Přečtěte si vyjádření některých aktérů řízení.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Komentář: Snaha některých lékárenských řetězců získat kompetence lékařů nepolevuje

    Před 1 měsícem
    Hlavně nenápadně. Projednávaná novela zákona o zdravotních službách dostupná v rámci eKlepu v připomínkovém řízení se v některých bodech významně lišila s vládním zněním, které bylo posléze projednáváno v prvních dvou čteních v Poslanecké sněmovně. Je to neuvěřitelné, ale zdá se, že zlobbovaným lidem z Ministerstva zdravotnictví na pacientech nezáleží. Nezbývá než se důsledně a všemi způsoby bránit. Píše v komentáři pro Tempus Medicorum předseda OS ČLK Olomouc, lékař záchranné služby Olomouckého kraje a poslanec PS PČR MUDr. Milan Brázdil.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Mezi rizikové faktory propuknutí lupénky u dětí patří obezita, stres nebo i pasivní kouření. Jak nemoc rozpoznat?

    Před 1 měsícem
    Psoriáza neboli lupénka postihuje okolo 1 % dětí a 2 až 4 % dospělé populace, přesto je to onemocnění velmi nepříjemné. Může se jednat o pár kožních ložisek na těle, ale v závažnějších fázích je to onemocnění nepřehlédnutelné. Jak lupénku rozpoznat? Jaké jsou rizikové faktory, které nejčastěji přispějí k jejímu propuknutí, a jak probíhá léčba u dětí?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Roztroušenou sklerózu jde zastavit. Lékaři proto hledají cesty, jak ji odhalit ještě před vypuknutím

    Před 1 měsícem
    V České republice je diagnostikováno s roztroušenou sklerózou (RS) více než 26 tisíc převážně mladých pacientů. Dobrou zprávou v současnosti je, že pokud se varovné signály, které tělo vysílá mnohdy už roky před nemocí, zachytí včas, tak je možné díky moderní léčbě vzplanutí nemoci ve většině případů zcela zastavit. RS napadá mozek a míchu a odhalit ji pomáhá magnetická rezonance. Jak ale v posledních letech víme, čekací doba na magnetickou rezonanci může být i několik měsíců. Daří se v případě této nemoci odhalení nemoci urychlit?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva: Svobodná vůle pacienta má přednost před záchranou jeho života

    Před 1 měsícem
    Velký senát Evropského soudu pro lidská práva vydal dne 17. 9. 2024 v kauze Pindo Mulla proti Španělsku rozhodnutí číslo 15541/20, kterým zhodnotil postup španělské soudkyně, jež rozhodla učinit vše pro záchranu života pacientky jako porušení práv chráněných článkem 8 odst. 1 Evropské úmluvy o lidských právech. Žalobkyně, členka Náboženské společnosti svědků Jehovových, odmítla krevní transfuzi. Poté byla převážena do jiné nemocnice. Lékaři provádějící převoz požádali o instrukci službu konající španělskou soudkyni. Její rozhodnutí udělat vše pro záchranu života pacientky hodnotil Evropský soud pro lidská práva jako nesprávné a přiznal pacientce náhradu za nemajetkovou újmu.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Naděje pro pacienty s alzheimerem na obzoru. Cílem je zastavit nemoc ještě dřív, než se rozjede, říká vědec a neurolog Martin Tolar

    Před 1 měsícem
    Alzheimerova choroba je ve stáří strašákem mnoha lidí. Týká se ale čím dál více i mladších ročníků. Zvláště těch, kteří mají zvýšené riziko nemoci kvůli jedné či dvěma kopiím genu pro apolipoprotein E4. Léčba zatím byla v nedohlednu. Brzy by se však mohl pro tyto pacienty objevit na trhu zcela nový lék valiltramiprosate/ALZ-801, který vyvinula společnost Alzheon. V jejím čele stojí český vědec a neurolog žijící ve Spojených státech amerických MUDr. Martin Tolar, PhD. Právě s ním jsme si v první části rozhovoru povídali o tom, co vlastně alzheimer v mozku způsobuje, jak náročný byl výzkum léku a které další rizikové faktory nemoc způsobují nebo jak v prevenci Alzheimerovy nemoci může pomoct nová mobilní aplikace Tolion Brain Health Coach, na které pracuje jeho další společnost Tolion Health.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Bezpečnost ve zdravotnictví už nezahrnuje jen péči o pacienta. Roste agrese a je nezbytná prevence proti nenadálým situacím, ukázala konference

    Před 1 měsícem
    Co si představíte pod pojmy kvalita a bezpečí zdravotní péče? Dříve to snad pro každého byla na prvním místě například bezpečnost léků, poskytování kvalitní zdravotní péče, co by lékaři neměli při léčbě podcenit a jak zdravotnictví zefektivnit na maximum. V posledních letech ale do tohoto souboru čím dál více patří také bezpečnost z hlediska ochrany před agresí a atentáty. Toto téma se vinulo jako červená nit i odbornou konferencí Kvalita a bezpečí zdravotní péče, kterou 19. května pořádala Spojená akreditační komise ve spolupráci s Českou společností biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky ČLS JEP.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    „Mám štěstí, že u nás v rodině nikdo nebrečí a nic nevzdáváme,“ říká Petra, která prodělala rakovinu prsu

    Před 1 měsícem
    Bulku jsem si našla při oblékání plavek. Často jsem totiž chodívala plavat, do toho jsem pracovala, bylo mi 38 a nedělo se u mě nic zvláštního. Nikdy by mě nenapadlo, že by to mohla být rakovina prsu – v naší rodině ji nikdo neměl. Na ultrazvuku prsou jsem do té doby byla jen jednou před lety, protože mě pobolívala po dvou těhotenstvích. Výsledek byl tehdy negativní.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Politiky definovaná objednávka zdravotní péče je odtržená od ekonomické reality, zdravotníci jsou odsouzeni bezmocně sledovat probíhající kolaps

    Před 1 měsícem
    České zdravotnictví je dlouhodobě ovlivňováno zásadním nepoměrem mezi objednaným rozsahem zdravotní péče a reálně dostupnými finančními prostředky. Oba tyto parametry ovlivňuje politická reprezentace. Zdravotní pojišťovny mají povinnost vyvažovat úhrady a výdaje. V praxi však nemají skutečnou sílu ani odvahu otevřeně přiznat, že nastavený systém se nachází ve stavu kolapsu. V některých regionech a socioekonomických skupinách obyvatel je tento stav již zcela evidentní.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Národní screeningové centrum bude nově zodpovědné za koordinaci preventivních programů v Česku

    Před 1 měsícem
    Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) bude nově orgánem odpovědným za koordinaci screeningových programů v České republice. Na středečním zasedání to schválila Vláda ČR.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Politici debatovali se zdravotnickými odbory. Babiš přišel osobně, za vládní koalici se nedostavil nikdo

    Před 1 měsícem
    Vývoj zdravotnictví je zatím poměrně nejistý a v předvolebních diskusích se toho moc nedozvíme. Zdravotnické odbory proto zorganizovaly debatu s předsedy a zástupci politických stran. I když mezi politiky nebylo moc zástupců přímo specializujících se na zdravotnictví, největší zájem vzbudil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který přišel s odboráři podebatovat osobně. Kdo ještě dorazil a co politici slíbili?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Kam mizí absolventi lékařských fakult

    Před 1 měsícem
    Nedostatek lékařů spolu se stárnutím těch, kteří pracují, je vedle nedostatku peněz patrně nejvážnějším problémem našeho zdravotnictví. Tuto skutečnost sice již prakticky nikdo nezpochybňuje, ale na vyřešení problému přesto stále čekáme.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Eliška chodila pravidelně na cytologické testy, přesto má rakovinu děložního hrdla v pokročilém stadiu. Jak je to možné?

    Před 1 měsícem
    Ženy, pozor. Docházíte ke svému gynekologovi každý rok na pravidelný cytologický screening, abyste mohly v klidu spát, že nemáte rakovinu děložního hrdla? Bohužel i přes tato vyšetření až u 30 procent případů není nemoc odhalena včas. Podobně jako v případě Elišky, jejíž příběh si můžete v článku přečíst. Jak je to možné? A co lze v takovém případě udělat lépe? Co funguje, a přitom stále není plošně aplikováno?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Začátek dohodovacího řízení pro rok 2026. Jak zatím probíhá a co čekat?

    Před 1 měsícem
    V polovině dubna se jednáním zástupců poskytovatelů rozběhlo dohodovací řízení pro úhrady péče v roce 2026 pro segment ambulantních specialistů (AS). Po úvodní schůzce s vytyčením hlavních tezí zástupců poskytovatelů pro letošní vyjednávání a po volbě koordinátora segmentu následovala schůzka zástupců poskytovatelů se zástupci zdravotních pojišťoven. O všech těchto věcech jsme hovořili s aktivním účastníkem dohodovacího řízení MUDr. Tomášem Hauerem, internistou a angiologem, jednatelem a vedoucím lékařem ambulantního zařízení Cévní Centrum České Budějovice, s. r. o.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    V čem jsou nebezpečné propagované testosteronové testy nebo silně prosazovaná změna zákona o transsexualitě? Odpovídá sexuolog Marek Broul

    Před 1 měsícem
    Rozhovor s primářem sexuologického oddělení z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a místopředsedou nového výboru Sexuologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně MUDr. Markem Broulem, Ph.D., FECSM, MBA, začal největšími změnami v oboru sexuologie za posledních 30 let. Tam patří nejen nyní všude propagované testy pro muže na hladinu testosteronu, které jsou podle něj k ničemu, ale také třeba všude podsouvaná otázka transsexuality, ke které má vyjít dokonce novela zákona.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Online „pohotovost“. Otázky a odpovědi k distanční zdravotní pohotovostní službě prostřednictvím online komunikační platformy

    Před 2 měsíci
    Za organizaci a zajišťování lékařské pohotovostní služby zodpovídají podle platného zákona kraje. Vláda sice schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by tuto zodpovědnost měla přenést na zdravotní pojišťovny, ale tento zákon dosud schválen nebyl. Některé kraje kladou povinnost zajišťovat pohotovostní služby na nemocnice, které zřizují, zejména na ty s urgentním příjmem. V konečném důsledku pak ambulantní pohotovost nezajišťují praktičtí lékaři, jak tomu kdysi všude bývalo, ale zaměstnanci nemocnic, pro které je to další povinnost navíc.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Jak působí slunce na kůži a co se stane, když to přeženete?

    Před 2 měsíci
    Ať už pracujete na zahrádce, procházíte se v přírodě, ve městě nebo se opalujete u přehrady či u moře, je důležité chránit svoji kůži. Ta je na ultrafialové záření velmi citlivá, což dokazuje i smutný fakt, že se výskyt zhoubného nádoru kůže za posledních 30 let zpětinásobil. Jak působí slunce na kůži? A co se stane, když se to se sluncem přežene? Na to odpovídala další odborná konference České lékařské komory z cyklu Rady pro zdraví s názvem Kam nechodí slunce, tam chodí lékař, která se konala 6. května v pražském Domě lékařů.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Chronický kašel od dětství? Vyšetření ukázalo nádor typický pro nekuřáky

    Před 2 měsíci
    Paní Bohumila (68) se poprvé ocitla na plicním oddělení kolem dvacátého roku věku – „štěkavý“ kašel ji trápil už od dětských let, prakticky při každém nachlazení. Po třicítce si žena, která žije na Jižní Moravě, vyslechla podezření na astma, později však alergolog tuto diagnózu vyvrátil. „Stále jsem kašlala, ale brala jsem to jako součást svého života,“ vybavuje si dnes dáma, která vystudovala žurnalistiku a dlouhé roky pracovala v médiích.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Medicínu a práci ve zdravotnictví musíme udělat víc atraktivní

    Před 2 měsíci
    Dostupnost zdravotní péče v České republice se zhoršuje a současně se stále více rozevírají nůžky v její dostupnosti pro obyvatele měst a venkova. To samozřejmě není spravedlivé, neboť všichni občané platí daně i zdravotní pojištění podle stejných pravidel.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Voliče nejvíce zajímá téma zdravotnictví, politici se mu ale vyhýbají. ČLK proto uspořádá předvolební debatu

    Před 2 měsíci
    Zbývá nám pět měsíců do parlamentních voleb. Politici už naplno rozjíždějí své předvolební kampaně, kde představují své postoje k nejrůznějším tématům. Otázkou však je, jestli politici mluví o tématech, která voliče zajímají nejvíce. Jak například vyplývá z výzkumu analytického ústavu STEM pro CNN Prima NEWS, pro dvě třetiny Čechů je dostupnost a kvalita zdravotnictví na prvním místě jejich zájmu. Politici ale moc rádi o tomto tématu nemluví. Dostanou ale příležitost v diskusi České lékařské komory (ČLK).
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Co nejčastěji přivádí muže a ženy do sexuologické ambulance? Může jít o erektilní dysfunkce, párový nesoulad nebo i ztrátu libida, přibližuje sexuolog Marek Broul

    Před 2 měsíci
    Už samotná sexuologická ambulance vyvolává v mnoha lidech obavy, jestli by se tam v případě zdravotních obtíží a problémů v sexuálním životě měli vydat. Podle primáře sexuologického oddělení z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a místopředsedy nového výboru Sexuologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně MUDr. Marka Broula, Ph.D., FECSM, MBA, se ale není čeho bát, zakládají si na diskrétnosti. A proč by se měl člověk zbytečně trápit, ať jde o sexuální dysfunkce, problémy s oplodněním, nebo třeba nejrůznější deviace?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Tři z deseti Čechů trpí pylovou alergií. Jak efektivně omezit alergické reakce?

    Před 2 měsíci
    Každý třetí Čech se trápí s pylovou alergií. Nejčastěji se alergici během pylové sezóny potýkají s kýcháním a rýmou – tyto potíže trápí téměř 9 z 10 dotázaných. Více než 7 z 10 pak uvádí svědění očí, zatímco kašel a dušnost se objevují u zhruba každého třetího. Únava, která často doprovází dlouhodobý kontakt s alergeny, postihuje přibližně čtvrtinu alergiků. Ukázal to průzkum společnosti Stiebel Eltron, který probíhal mezi 1037 respondenty ve věku 18 až 65 let prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Jak na vyúčtování roku 2024 pro ambulantní specialisty?

    Před 2 měsíci
    Česká lékařská komora připravila ve spolupráci s Českou internistickou společností ČLS JEP a Českou angiologickou společností ČLS JEP další webinář s úhradovou problematikou pro ambulantní specialisty, který se uskutečnil dne 3. 4. 2025. Webinář byl zaměřen na vyúčtování roku 2024 a obranu proti uplatněným regulacím. Vedle těchto informací na webináři znovu zazněly informace týkající se úhrad v roce 2025, které byly prezentovány už v rámci předchozího webináře s názvem „Jak přežít úhradovou vyhlášku?“
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Žádné příznaky, ale přitom život ohrožující diagnóza. Desítky let o ní pan Michal neměl tušení

    Před 2 měsíci
    Čerstvému padesátníkovi, panu Michalovi, museli lékaři brzy po narození operativně odstranit srůsty na vývodných cestách močových a střevě. Bohužel první zákrok nebyl zcela úspěšný, proto musel podstoupit ještě několik dalších. Operace byly spojeny s četnými transfuzemi krve. Pravděpodobně se tak do jeho těla dostal virus hepatitidy C. Lékaři jeho přítomnost ale objevili až o desítky let později v rámci předoperačního vyšetření kvůli jinému zákroku. Přestože do té doby pan Michal neměl kvůli hepatitidě C žádné komplikace, jeho játra byla ve velmi špatném stavu.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Sněmovna schválila zákaz amalgámových plomb a nové možnosti úhrad zubních výplní. Kde si (ne)připlatíte?

    Před 2 měsíci
    Poslanecká sněmovna schválila ve středu 23. dubna širší vládní novelu o veřejném zdravotním pojištění, která zahrnuje mimo jiné novinky ve stomatologii. Jestliže novelu posvětí Senát a podepíše prezident, od července tak budou zcela zakázané amalgámové zubní výplně. Zároveň se změní systém úhrad výplní z jiných materiálů u všech cílových skupin pojištěnců. Jak konkrétně a proč k této změně dochází?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Zdravotníci v Evropě na pokraji sil

    Před 2 měsíci
    Lékaři promluvili v Evropském parlamentu. Evropští lékaři pod hlavičkou CPME hovořili 20. března 2025 o svých problémech na půdě Evropského parlamentu na konferenci, kterou zaštítili europoslanci dr. András Kulja (Maďarsko) a Tilly Metz (Lucembursko).
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Po dlouhé nemoci zemřel psychiatr Cyril Höschl

    Před 2 měsíci
    Ve věku 75 let zemřel v pondělí 21. dubna psychiatr, popularizátor tohoto oboru a zakladatel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Cyril Höschl. V posledních letech se potýkal s multisystémovou atrofií. Informoval o tom zpravodajský server Novinky.cz, kterému zprávu potvrdil mluvčí NÚDZ Jan Červenka.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Po dlouhé nemoci zemřel psychiatr Cyril Höschl

    Před 2 měsíci
    Ve věku 75 let zemřel v pondělí 21. dubna psychiatr, popularizátor tohoto oboru a zakladatel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Cyril Höschl. V posledních letech se potýkal s multisystémovou atrofií. Informoval o tom zpravodajský server Novinky.cz, kterému zprávu potvrdil mluvčí NÚDZ Jan Červenka.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Vláda nesplnila očekávání lékařů

    Před 2 měsíci
    Další z pravidelných setkání předsedy vlády ČR s prezidenty profesních komor zřizovaných zákonem se uskutečnilo 3. dubna 2025. A i když důležitým bodem jednání byla situace ve zdravotnictví, pan ministr Válek se nechal zastupovat svým náměstkem Mgr. Jakubem Dvořáčkem, neboť ve stejné době si v Kyjevě prohlížel nemocnici.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Ortopedie není pro ženy, řekli jí tehdy a poslali ji na oddělení dermatologie. Nakonec nelituji, říká oceněná lékařka Jitka Dobešová

    Před 2 měsíci
    Jako dermatoložka se podílela na několika klinických studiích. Působila a stále působí jako lékařka ve věznici a stála také u zrodu České lékařské komory. Zajímavostí je, že odehrála 64 zápasů v národním házenkářském dresu. Paní doktorka Jitka Dobešová je zkrátka zajímavá osoba a za svůj přínos medicíně si letos vysloužila titul „rytířka lékařského stavu“ udělený Českou lékařskou komorou. O jejím životě a zkušenostech z medicínské praxe i života jsme si povídali v následujícím rozhovoru.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Co obnáší život s břišní dialýzou? Nejsem zdravá, ale přesto jsem stále šťastná a samostatná, vypráví paní Dana

    Před 2 měsíci
    Když jsem poprvé uviděla paní Danu Koudelkovou (58 let), vůbec bych neřekla, jaké zdravotní trampoty má za sebou a čím si prochází. Vitální žena denně nachodí 10 až 15 kilometrů, alkohol jí nechutná, nekouří, lékaře nikdy moc nepotřebovala. Jenže v 50 letech začala být více unavená. Vyklubalo se z toho chronické selhání ledvin a dnes patří mezi zhruba 6400 nemocných v Česku, kteří musí podstupovat dialýzu. Zůstává ale stále pozitivně naladěná. Takzvaná břišní dialýza jí dává volnost. Co obnáší? Jaký je její příběh a jaké jsou další možnosti dialýzy v případě selhání ledvin?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Pacient je v bezvědomí, opilý nebo zmatený. A co informovaný souhlas?

    Před 3 měsíci
    Nejen v případech zdravotnické záchranné služby, ale i v jiných zdravotnických zařízeních se lékaři často ptají, jak postupovat, pokud pacient odmítá potřebnou zdravotní péči a není zřejmé, zda je v takovém zdravotním stavu, aby mohl o sobě rozhodovat. Je-li pacient v bezvědomí a potřebuje první pomoc a poskytnutí potřebné lékařské péče, je situace poměrně jednoduchá. Složitější situace je tehdy, pokud je zraněný nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, ale odmítá hospitalizaci nebo i lékařské ošetření, přičemž není zřejmé, zda je, či není způsobilý učinit platné rozhodnutí.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Jak minimalizovat zdravotní obtíže během cestování? I antibiotika mohou zvýšit riziko bakteriální nákazy

    Před 3 měsíci
    Obešlo se vaše cestování vždy bez zdravotních problémů? Zvláště když cestujete do exotičtějších oblastí? Až 87 procent cestovatelů zažívá nějaké zdravotní obtíže, ať už je to průjem, chřipka, nebo i závažnější infekce. Mnoho nemocí je přitom preventabilních. Jaké jsou nejčastější zdravotní obtíže cestovatelů? Jak se před cestou připravit a minimalizovat riziko nákazy? Kde je doporučeno očkování? A jak souvisí rezistence bakterií s cestováním? Tomu se věnovala pravidelná konference, tentokrát s názvem Cestovní medicína, která se konala 1. dubna v Domě lékařů pod hlavičkou České lékařské komory (ČLK).
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    80 procent, nebo 10 procent šance na přežití? U rakoviny plic rozhoduje čas

    Před 3 měsíci
    Ročně umírá jen v České republice 5000 až 6000 pacientů s rakovinou plic. Prognóza pacientů s rakovinou plic závisí především na tom, v jakém stadiu je nádor odhalen. Díky moderní diagnostice a personalizované léčbě mají pacienti s časným nálezem výrazně vyšší šanci na uzdravení. Klíčový je ale i přístup samotných pacientů: kuřáci mají možnost využít bezplatného preventivního vyšetření v rámci screeningového programu. Důležitá je všímavost k příznakům také u nekuřáků, protože rakovinou plic mohou onemocnět i lidé, kteří nikdy nekouřili.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Alkohol nás ničí zdravotně i ekonomicky. Výzva volá po jeho omezení a regulaci

    Před 3 měsíci
    O tom, že nám v Česku alkohol poměrně chutná, není pochyb. Česká republika patří dlouhodobě mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na světě, což se následně odráží na našem zdraví. Ročně v souvislosti s konzumací alkoholu v ČR zemře 6 až 7 tisíc osob, což představuje přibližně 6 procent všech úmrtí. Alkohol má i ekonomické dopady a stojí za mnoha kriminálními činy. I proto vznikla Výzva k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu, pod kterou se vedle mnoha signatářů podepsala i Česká lékařská komora (ČLK). Co tato výzva obsahuje a co je jejím cílem?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Mám velkou ambici, aby pojišťovna byla průvodcem pacienta, říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek

    Před 3 měsíci
    Hospodaření zdravotních pojišťoven se v tuto chvíli nevyvíjí pozitivně. V loňském i letošním roce vykáže celý systém zdravotního pojištění záporné saldo. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná. Rok 2027 by pro VZP ČR znamenal finanční problém v případě, že by do té doby nedošlo k opatřením na straně příjmů a výdajů, predikuje ředitel VZP ČR Zdeněk Kabátek. Jaké změny jsou podle něj potřeba? Co by pomohlo odstranit duplicity v systému, které jen zvyšují celkové náklady, a jak vnímá zrušení rezervního fondu nebo možnost zdravotních pojišťoven poslat peníze z provozních fondů z veřejného zdravotního pojištění do svých komerčních dceřiných společností?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Agresivních a nepojištěných pacientů s TBC zanechávajících milionové dluhy přibývá. Pneumologové volají po řešení situace

    Před 3 měsíci
    Franz Kafka, Karel Havlíček Borovský nebo Jiří Wolker. To jsou příklady osobností, které zemřely na tuberkulózu. I když Česká republika patří stále k zemím s nejnižším výskytem této nemoci, počet nakažených roste. A dopady nejsou jen zdravotní. Spousta nemocných s TBC nespolupracuje, a navíc za sebou nechávají milionové dluhy, protože řada z nich je nepojištěných. Pneumologové volají po vstupním vyšetření cizinců a dalších opatřeních. Jakých?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Černý Petr zůstal poskytovatelům, upozorňuje internista a angiolog Tomáš Hauer

    Před 3 měsíci
    Úhradová vyhláška pro letošní rok vyvolala mnoho negativních reakcí a s velkými očekáváními a obavami se vstupuje také do dohodovací řízení pro příští rok. Co ta letošní vyhláška přinesla a co bude znamenat nejen pro lékaře, ale také pro pacienty? A jaké jsou priority pro vyjednávání o úhradách pro příští rok? Na to odpovídal internista a angiolog MUDr. Tomáš Hauer.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Lidé raději využijí příspěvek na fitness než na screeningový program. Zájem o prevenci je nízký

    Před 3 měsíci
    Jen 60 procent obyvatel v České republice si došlo v roce 2023 v posledních dvou letech na preventivní prohlídku ke svému praktickému lékaři. Nejvyšší účast v rozmezí 90 až 100 procent je u dětí a mladých dospělých do 20 let. Pak následuje obrovský propad a lidé se opět vrací na preventivní prohlídky po 60. roce života. Uvedl to na tiskové konferenci Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) ředitel Národního screeningového centra (NCS) Karel Hejduk s tím, že dobře si nevedou ani některé další screeningové programy, které mohou zabránit rozvoji vážné nemoci. Co pomáhá přilákat lidi k prevenci?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Realistickou nabídkou v dohodovacím řízení pro stabilní chování systému je plusová nula, říká ředitel VZP Kabátek

    Před 3 měsíci
    Na letošní úhradovou vyhlášku už byla podána ústavní stížnost a poskytovatelé zdravotních služeb vstupují do dohodovacího řízení pro rok 2026 s obavami. Jaký vývoj jednání očekává ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek? Jaký prostor v diskuzi vidí pro zlepšení situace ambulantních specialistů a jak by se díval na možné zvýšení pojistného ze současných 13,5 procenta?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Více než milion lidí v Česku nemá svého praktika a bude hůř, varují praktičtí lékaři a spouští zachraňovací kampaň „11 milionů důvodů“

    Před 3 měsíci
    V Česku nyní funguje 2000 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost, které pečují o přibližně 2 miliony dětí. Ordinací všeobecných praktických lékařů je asi 5000. Stačí to na péči o téměř 11 milionů obyvatel Česka. Podle praktiků nestačí. Ordinace už jsou podle nich teď přetížené a situace se bude dále zhoršovat i vzhledem ke zvyšujícímu se věku lékařů, z nichž už velká část je v důchodovém věku. I proto praktičtí lékaři spustili společně kampaň „11 milionů důvodů“ upozorňující na zhoršující se dostupnost primární péče a přinášející možná řešení. Jaká?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Nová Platforma pro udržitelné zdravotnictví volá po systémových změnách

    Před 3 měsíci
    Zhoršující se demografická situace, rostoucí ekonomické tlaky nebo snižující se efektivita zdravotnického systému. To jsou jen některé důvody, proč se čím dál více ozývají hlasy pro nutnou změnu v českém zdravotnictví. Z těchto důvodů vzniká také nová iniciativa s názvem Platforma pro udržitelné podnikání, která plánuje koordinovat a organizovat veřejné diskuze, šířit osvětu, připravovat návrhy a podporovat takové legislativní změny, které povedou k dosažení udržitelného a flexibilního zdravotnictví. Jaké jsou hlavní cíle platformy a kdo za ní stojí?
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    V určité fázi nemoci je lepší se soustředit na kvalitu zbývajících týdnů a měsíců než být neustále součástí studií, říká dětský lékař Petr Lokaj

    Před 3 měsíci
    Dětská paliativní péče vyžaduje empatii. Bez ní to dělat nejde. A i když si možná držíte od pacientů a rodin jistý odstup, stejně vás jejich osudy a sdílení jejich života doženou. Proto si také lékař z Kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU a jeden ze zakladatelů dětské paliativní péče nemyslí, že by do oboru měli nastupovat mladí lékaři hned po studiu, i když už vysoké školy obor paliativní péče nabízí.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Proč je důležité znát svou krevní skupinu?

    Před 3 měsíci
    Krev je základní složkou lidského těla, ale u každého člověka může být jiná. Krevní skupiny hrají důležitou roli při transfuzích, operacích i během těhotenství. Systém AB0 a Rh faktor určují, kdo může komu darovat krev. Jak je to ale s děděním krevních skupin a jak je možné zjistit, jakou krevní skupinu máte?
     Komentáře
Reklama